Puigdemont sa chce vrátiť domov a naďalej pôsobiť ako katalánsky premiér

Puigdemont sa chce vrátiť domov a naďalej pôsobiť ako katalánsky premiér

Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont vo svojom sobotňajšom vyhlásení vyzval vládu v Madride, aby umožnila obnovenie fungovania jeho regionálnej vlády.

Po referende za nezávislosť vyhlásil koncom októbra regionálny parlament samostatnosť Katalánska. V nadväznosti na verdikt ústavného súdu o nezákonnosti plebiscitu sa španielska vláda rozhodla legislatívny orgán rozpustiť a prebrala zároveň kompetencie katalánskeho vládneho kabinetu.

Puigdemont, ktorý sa v súčasnosti v obave pred trestným stíhaním zdržuje v Belgicku, odkázal centrálnej vláde, aby začala viesť „politické rokovania“ a obnovila činnosť jeho vlády.

„Hlasovacie urny prehovorili, demokracie prehovorila, každý mal možnosť vyjadriť sa. Na čo ešte Rajoy čaká, aby mohol prijať výsledky?“ uviedol odvolaný regionálny predseda vlády v súvislosti s výsledkom predčasných volieb, ktoré sa v Katalánsku uskutočnili 21. decembra.

Víťazstvo v nich oslavovali rovnako prívrženci nezávislosti ako aj jej odporcovia. Politická strana Spoločne pre Katalánsko (JxCat), ktorej Puigdemont predsedá, spolu s Republikánskou ľavicou Katalánska (ERC) a stranou Kandidátka ľudovej jednoty (CUP) získali väčšinu v regionálnom parlament. V prípade vzájomnej zhody môžu tieto politické subjekty vytvoriť novú vládu.

Vo svojom video odkaze trval Carles Puigdemont na tom, že je stále „legitímnym“ lídrom Katalánska. Dodal tiež, že voliči hlasovaním „preukázali svoju demokratickú dospelosť a právo vytvoriť republiku slobodných mužov a žien“.

Španielsky premiér Mariano Rajoy sa v piatok vyjadril, že myšlienka aby Puigdemont mohol vládnuť z exilu je absurdná. Odvolaný ministerský predseda však vládu v Madride vyzval, aby mu umožnila návrat domov. Šéf centrálnej vlády v Madride vyhlásil, že s novou katalánskou vládou je pripravený viesť dialóg v prípade, že jej predstavitelia budú dodržiavať španielsku ústavu.

Ako vidieť, ani predčasné voľby situáciu v krajine a regióne celkom nevyriešili.

Pripomíname, že ustanovujúca schôdza katalánskeho parlamentu sa uskutoční 17. januára.

Foto zdroj: https://www.elplural.com/cataluna/2017/12/22/rajoy-rechaza-reunirse-con-puigdemont-porque-ha-ganado-arrimadas

(tom)