Puigdemont z nemeckého väzenia odkázal, že boja za nezávislosť Katalánska sa nevzdá

Nemeckými orgánmi zadržaný bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont zverejnil svoje oficiálne stanovisko k tomuto incidentu. Do väzenia v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko sa dostal po tom, ako ho 25. marca na základe európskeho zatykača zadržali nemeckí policajti.

Puigdemont sa vtedy z Fínska vracal cez Dánsko a Nemecko naspäť do Belgicka, kde žije v exile z dôvodu obáv pred politickým prenasledovaním v Španielsku.

Vo svojom najnovšom vyhlásení uviedol, že napriek svojmu uväzneniu sa politického boja za práva Kataláncov nevzdá.

„Nech je to všetkým jasné: Nevzdám sa, neodstúpim a nemienim sa ani stiahnuť pod tlakom nelegitímnych krokov tých, ktorí prehrali voľby alebo tých, ktorí sú ochotní zabudnúť na právny štát a spravodlivosť v záujme ‚jednoty vlasti‘,“ napísal expremiér 31. marca na sociálnej sieti Twitter. Separatistický politik sa aj naďalej nachádza vo väzbe v nemeckom meste Neumümster, kde zostane až do konečného verdiktu ohľadne jeho možného vydania do Španielska.

Generálna prokuratúra v Šlezvicku-Holštajnsku požiadala 3. apríla tamojší krajinský vrchný súd, aby schválil jeho vydanie do Španielska. Žiadosť o Puigemontovo vydanie doručila prokuratúra súdu po tom, ako dôkladne preskúmala znenie európskeho zatykača, ktorý voči nemu vydal Madrid. Pripomíname, že španielska vláda potvrdila, že na jeho zatknutí spolupracovala španielska tajná služba s nemeckými orgánmi.

Konečné rozhodnutie spolkového súdu má byť známe v priebehu nasledujúcich dní.

Bývalému premiérovi hrozí vo vlasti až 30 rokov väzenia za údajné trestné činy, ktorých sa mal dopustiť v súvislosti s organizovaním vlaňajšieho referenda o samostatnosti Katalánska. Centrálna vláda v Madride aj španielsky ústavný súd tento plebiscit označili za protiústavný.

Carles Puigdemont už 28. marca podal odvolanie proti obvineniam španielskej justície.

(tom)

Foto zdroj: http://www.spiegel.de/politik/ausland/carles-puigdemont-staatsanwaltschaft-beantragt-auslieferung-nach-spanien-a-1200986.html