Putin chce zabrániť ďalším „farebným“ revolúciám

Rusko nedovolí vonkajším silám destabilizovať svoju vnútornú politiku prostredníctvom protestov a násilia. Uviedol to v televíznom rozhovore ruský prezident Vladimír Putin a dodal, že jeho krajina bude pred touto hrozbou chrániť aj svojich spojencov.

“Vieme o realizácii viacerých teórií v rôznych častiach sveta, ktoré vedú k vážnej nestabilite v týchto regiónoch. Samozrejme, niečo také nesmieme dovoliť. Všetkými možnými spôsobmi budeme v Rusku prijímať príslušné opatrenia a budeme rovnako podporovať aj našich partnerov v CSTO,” uviedol Putin pre televízny kanál Mir.

CSTO je vojenský blok, ktorý svoju činnosť začal vykonávať v roku 2002. V súčasnej dobe združuje šesť CSTO krajín bývalého sovietskeho bloku – Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Rusko.

Zmena politického režimu prostredníctvom organizovaných pouličných protestov, namiesto zákonných demokratických procedúr je známa ako ‘farebná revolúcia’. Organizátori takýchto udalostí využívajú chytľavé a nenásilné názvy pre ich pomenovanie, napríklad v roku 2003 Ružová revolúcia v Gruzínsku alebo v roku 2004 Oranžová revolúcia na Ukrajine.

Na území bývalého Československa sa v roku 1989 uskutočnila tzv. Nežná revolúcia, ktorá mala za následok, že po 40-tich rokov vlády jednej strany nastúpila v krajine postupne vláda liberálnej demokracie.

Vysokí ruskí predstavitelia opakovane označujú farebné revolúcie ako primárnu hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť a rovnováhu moci.

Putin sa už skôr o farebných revolúciách zmienil, že sú hlavným nástrojom deštruktívnych síl použitých v geopolitickom boji.

Tieto revolúcie nie sú determinované len na územia bývalého sovietskeho bloku. Sily o ktorých sa šéf Kremľa zmienil, využili prirodzenú nespokojnosť ľudí s režimami vo viacerých krajinách Afriky a arabského sveta pre svoje geopolitické ciele. Politickú situáciu využitím protestov ľudí destabilizovali a prostredníctvom následnej revolúcie, ktorá dostala názov Arabská jar, sa im podarilo zmeniť režimy a odstrániť nepohodlných lídrov. Ako silový prostriedok využili tieto sily žoldnierov Al-Káidy a jej odnože.

“V modernom svete je extrémizmus používaný ako geopolitický nástroj pre prerozdelenie sfér záujmu,” uviedol Putin v roku 2015. 

V polovici roka 2015 ruské ministerstvo obrany si objednalo štúdiu o farebných revolúciách. Cieľom výskumu bolo definovať cieľ, ktorý zabráni situáciám, ktorým Rusko čelilo v rokoch 1991 a 1993.

V roku 2015 šéf Bezpečnostnej rady Ruska, Nikolaj Patrušev, sľúbil vypracovať podrobný akčný plán, ktorého cieľom je zabrániť podobným revolúciám. Rovnako ako pokusom o násilné zmeny zákonom zvolených predstaviteľov prostredníctvom masových pouličných protestov. Rada vtedy pripravila zoznam navrhovaných opatrení, ktoré by mohli negovať možnú hrozbu, vrátane krokov proti “sieťovým protestným aktivitám” a propagandistickej práci proti “romantickému revolučnému stereotypu.”

Na Slovensku sa deň po Veľkej noci, 18. apríla bude v hlavnom meste konať tzv. Veľký protikorupčný pochod. Protest sa rozhodla zorganizovať 18-ročná študentka z Dubnice spolu so svojimi rovesníkmi. Organizátorom ponúkli samozrejme pomoc viaceré mimovládne organizácie. Nech sa páči! Je toto normálne?! A to nie je extrémizmus?!

Na dokreslenie situácie: V nedeľu 9. apríla sa v Budapešti uskutočnili veľké demonštrácie proti legislatíve, ktorá by mohla donútiť Stredoeurópsku univerzitu (CEU), založenú pred 25 rokmi americkým miliardárom narodenom v Maďarsku Georgeom Sorosom, opustiť krajinu. Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF) sa vo významnej miere podieľa na protestných aktivitách zameraným proti demokraticky zvoleným vládam.

Maďarský premiér Viktor Orbán otvorene povedal, že Sorosova mimovládna organizácia sa “snaží dostať do Európy státisíce prisťahovalcov.” OSF označil Orbán ako pseudoobčiansku organizáciu.


Foto zdroj:http://edition.cnn.com/2016/04/14/europe/putin-question-session/

(tom)