Putin: Ďalšia falošná vlajka v Sýrii

Rusko má informácie o potenciálnom incidente, ktorý je podobný údajnému chemickému útoku v provincii Idlib. Ten by mal, podľa vyjadrenia ruského prezidenta Vladimíra Putina, za cieľ zaútočiť na predmestie Damašku. Ako dodal, zámerom je znovu zdiskreditovať vládu sýrskeho prezidenta Asada.

“Máme správy z rôznych zdrojov, že operácie pod falošnou vlajkou, ako je táto, sa pripravujú  aj v iných častiach Sýrie, vrátane južných predmestí Damašku. Majú tam v úmysle podstrčiť nejakú chemikáliu a obviniť sýrsku vládu z útoku,”povedal Putin na spoločnej tlačovej konferencii s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom v Moskve.

Incident v sýrskej provincii Idlib nebol zatiaľ riadne prešetrený, ale Spojené štáty vypálili v reakcii naň, v piatok 7. apríla desiatky riadených striel na sýrsku leteckú základňu pri meste Palmýra. Washington ako aj iné západné štáty obviňujú zo zodpovednosti za chemický útok Damašk.

“Prezident Mattarello a ja sme o tejto téme diskutovali. Povedal som mu, že mi to veľmi silne pripomína udalosti z roku 2003, keď zástupcovia USA na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN tvrdili, že v Iraku sa nachádzajú chemické zbrane. Následne bola v Iraku uskutočnená vojenská kampaň, ktorá skončila zničením krajiny, rastom teroristickej hrozby a vzniku tzv. islamského štátu,” uviedol šéf Kremľa

Osobitná správa o možnej operácii pod falošnou vlajkou v Sýrii prišla od ruského generálneho štábu, a píše sa v nej, že militanti prevážali do niekoľkých častí Sýrie jedovaté látky. Tieto látky sa majú nachádzať aj v Damašku v časti s názvom Východná Ghouta.

Útok americkej armády bol vôbec prvýkrát cielene zameraný na sýrske jednotky. Biely dom tvrdí, že vojenskú akciu v reakcii na možné nové útoky chemickými zbraňami bude opakovať.

Putin zopakoval svoju výzvu na riadne vyšetrenie toho,  čo sa v Khan Sheikhouni stalo. “Máme v pláne túto záležitosť riešiť so zodpovedajúcimi štruktúrami OSN v Haagu. Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby dôkladne preskúmalo všetky správy a prijalo príslušné opatrenia na základe výsledkov vyšetrovania,”zdôraznil v tejto súvislosti ruský prezident.

Foto zdroj:https://twitter.com/putinrf_eng

(tom)