Putin: Jeden deň idú zbrane umiernenej opozícii a druhý deň skončia v rukách teroristov

Putin: Jeden deň idú zbrane umiernenej opozícii a druhý deň skončia v rukách teroristov

Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že určité množstvo tajných dodávok zbraní do konfliktných zón sú v prvom rade motivované ziskom a nie geopolitickými stratégiami. Podobné aktivity sú podľa jeho názoru “nezodpovedné” a neprospievajú žiadnemu štátu.

Vo svojom prejave pred ruským výborom pre vývoz zbraní šéf Kremľa zdôraznil, že zatiaľ čo predaj zbraní predstavuje pre Rusko niekoľko miliardový biznis, nespôsobuje podkopávanie stability tých regiónov, do ktorých sú zbrane dodávané. Zdôraznil, že tento prístup je v protiklade s prístupom niektorých aktérov na trhu so zbraňami. Napriek tomu, že sa Putin o konkrétnych aktéroch nezmienil, je evidentné, že tým myslel Spojené štáty a ich niektorých spojencov.

“Namiesto skutočného boja proti teroristickým skupinám vidíme iba simuláciu tohto boja, pretože nekontrolované dodávky zbraní majú stúpajúcu tendenciu. Jedného dňa sa zbrane dostanú do rúk takzvanej umiernenej opozície na tom alebo inom mieste a ďalší deň sú v rukách radikálov a teroristov,” vyhlásil ruský prezident. Podľa jeho názoru sa konfliktné zóny “stali pre niekoho lukratívnym obchodom a spojivkom šedých schém dodávok zbraní tým štátom a regiónom, ktoré trpia vojenskou a politickou nestabilitou”.

Je všeobecne známe, že v ostatných šiestich rokoch Spojené štáty a ich spojenci ako napríklad Katar a Saudská Arábia podporovali ozbrojené skupiny proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada práve prostredníctvom tajných dodávok zbraní a vojenského vybavenia.

Vo väčšine prípadov sa tieto zbrane dostali do rúk radikálnych islamistických skupín, vrátane tzv. islamského štátu a Frontu Al-Nusra, ktoré Washington označili za teroristov. Napriek tomu Američania v dodávkach zbraní pokračovali.

Paradoxom je, že v roku 2016 jeden z hlavných informačných zdrojov slovenského mainstreamu – Denník N  informoval, že Slovensko  v rokoch 2013 až 2016 vyviezlo tajne do Saudskej Arábie veľké množstvo raketometov, guľometov, protitankových granátometov, pušiek a nábojov, ktoré pravdepodobne skončili u sýrskych povstalcov …

Foto zdroj: http://www.businessinsider.com/putin-responds-to-claims-made-in-trump-russia-dossier-2017-1

(tom)