Putin: Napriek súčasnej situácii ohľadne dopingu, je Rusko lídrom v športe

Putin: Napriek súčasnej situácii ohľadne dopingu, je Rusko lídrom v športe

Rusko stále zostáva svetovým lídrom v oblasti športu a hosťovania globálnych športových podujatí napriek pokračujúcemu dopingovému škandálu ruských športovcov. Vo svojom vyhlásení to uviedol ruský prezident Vladimír Putin.

Pri tejto príležitosti poznamenal, že spolu s tohtoročnými majstrovstvami sveta vo futbale, ktoré sa budú cez leto konať v Rusku, bude krajina v nasledujúcich rokoch hostiť niekoľko ďalších významných športových podujatí. Medzi nimi uviedol napríklad majstrovstvá sveta v boxe, ktoré sa v roku 2019 budú konať v Soči. Ďalším podujatím sú majstrovstvá sveta v plávaní v krátkom bazéne, ktoré sa v roku 2022 uskutočnia v ruskej Kazani.

„Organizácia všetkých týchto významných podujatí by mala byť v súlade s vysokými štandardmi, ktoré sme stanovili na Kazaňskej univerziáde (v roku 2013) a na olympijských hrách v Soči (v roku 2014). Tieto podujatia majú zanechať výnimočný odkaz ohľadne infraštruktúry a podpory športu a posilnenia jeho humanitárnych hodnôt,“ zdôraznil šéf Kremľa.

V súvislosti s odporúčaním disciplinárnej komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a zistenia vyšetrovacej komisie vedenej bývalým švajčiarskym prezidentom Samuelom Schmidom ohľadne údajnej podpory dopingu ruských športovcov zo strany štátu, MOV zakázal účasť Ruskej federácie na nadchádzajúcich olympijských hrách v juhokórejskom Pchjongčchangu.

Výbor taktiež anuloval výsledky 43 ruských športovcov, ktorí v roku 2014 súťažili na olympiáde v Soči a zakázal im aj účasť na ďalších olympijských hrách.

Uvedenú situáciu vnímame ako politiku, ktorá prenikla do medzinárodného športu a Rusko sa bohužiaľ stalo terčom spolitizovanej olympiády.

Foto zdroj: https://www.rt.com/sport/418146-putin-russia-remains-world-sports-leader/

(tom)