Putin označil Stalinove čistky za neospravedlniteľné

Putin označil Stalinove čistky za neospravedlniteľné

Rusko si pripomenulo obete stalinistických represií a politického prenasledovania v bývalom Sovietskom zväze. V Moskve bol pre tejto príležitosti odhalený pamätník pod názvom Múr nárekov. Prezident Vladimír Putin vo svojom príhovore zdôraznil, že kroky vtedajšieho režimu nemôže nič ospravedlniť.

Múr nárekov, ktorého dĺžka je tridsať metrov odhalili v centre Moskvy 30. októbra. Bronzový reliéf zobrazuje ľudské postavy – obete prenasledovania. Súčasťou sochárskeho diela sú chodníky, ktoré tvoria kamene zhromaždené z väzenských táborov stalinistického režimu z územia celého Ruska.

Šéf Kremľa v prejave pripomenul, že počas štátneho teroru Stalinovej vlády mohol “každý človek čeliť úplne absurdným obvineniam”. Éru stalinských represií označil za tragédiu ruského národa a celej spoločnosti, bez ohľadu na jeho kultúru, korene a identitu. Prezident upozornil, že dôsledky týchto činov je cítiť dodnes a povinnosťou Rusov je nedovoliť na ne zabudnúť.

“Milióny ľudí bolo označených za nepriateľov ľudu, následne popravených alebo zmrzačených, podrobených mučeniu vo väzniciach a núteným deportáciám. Táto strašná minulosť nemôže byť vymazaná z národnej pamäte. A určite nemôže byť ospravedlňovaná žiadnym pomyselným princípom vyššieho dobra pre ľudí,” uviedol Putin.

Podľa prezidenta na rozdiel od niektorých ďalších epizód v ruskej minulosti, ktoré sú v súčasnosti predmetom vášnivej verejnej debaty, o Stalinovom terore nie je dôvod viac diskutovať.

“Išlo o smrť a utrpenie miliónov ľudí. Aby si mnohí uvedomili neospravedlniteľnosť týchto zločinov, mali by navštíviť masové hroby obetí, ktorých je v Rusku mnoho,” zdôraznil ruský prezident.

Prenasledovanie ľudí počas Stalinovho režimu vyvrcholilo v takzvanej veľkej očiste v rokoch 1936-1938. Odhady toho, koľko ľudí bolo obeťou čistiek, sa líši v dôsledku nezrovnalostí v historických dokumentoch. Celkový počet totiž závisí od toho, kto je považovaný za obeť konkrétneho výskumného pracovníka. Niektoré údaje hovoria, že obeťami desaťročí prenasledovania môže byť až 40 miliónoch ľudí …

Foto zdroj: http://www.reuters.com/article/us-russia-putin-monument/putin-opens-monument-to-stalins-victims-dissidents-cry-foul-idUSKBN1CZ256?il=0

(tom)