Putin oznámil stiahnutie ruských vojakov zo Sýrie a deklaroval porážku terorizmu v štáte

Putin oznámil stiahnutie ruských vojakov zo Sýrie a deklaroval porážku terorizmu v štáte

Ruský prezident Vladimír Putin počas neočakávanej návštevy leteckej základne Humajmím v Sýrii nariadil 11. decembra stiahnutie ruskej armády z krajiny. Dôvodom je podľa jeho slov porážka najsilnejšieho teroristického zoskupenia ruskou a sýrskou armádou.

Na leteckej základni Humajmím, ktorú od roku 2015 v boji proti tzv. islamskému štátu využívali na pozvanie sýrskej vlády ruskí vojaci, privítal šéfa Kremľa sýrsky prezident Bašár Asad a ruský minister obrany Sergej Šojgu.

Veliteľ ruských síl v Sýrii Sergej Surovikin pri tejto príležitosti informoval ruského lídra, že za ostatných sedem mesiacoch vojenskej operácie bolo oslobodených asi 70-tisíc kilometrov štvorcových sýrskeho územia a 32-tisíc teroristov bolo zabitých. Ruské špeciálne jednotky, vojenská polícia a 25 lietadiel sa zo Sýrie následne stiahnu.

Napriek tomu sa však boj s teroristami nekončí. Putin v tejto súvislosti varoval, že ak sa v Sýrii opäť objavia, Rusko ich napadne spôsobom aký „nikdy predtým nevideli“.

„Nikdy nezabudneme na smrť a straty, ku ktorým došlo v rámci v boja proti terorizmu v Sýrii a Rusku,“ poznamenal ruský prezident.

Moskva však bude základňu Humajmím a sýrsky prístav Tartus využívať aj naďalej. Obe zariadenia slúžia ako technická podpora ruskému námorníctvu.

Sýriu sa podľa ruského prezidenta podarilo „zachovať ako suverénny a nezávislý štát“, do ktorého sa utečenci vracajú naspäť.

Sýrsky prezident Bašár Asad vyjadril úprimnú vďaku ruským vzdušným silám za ich pomoc v boji proti teroristom.

Pripomíname, že generálny štáb ruskej armády vyhlásil 6. decembra kompletné oslobodenie Sýrie od islamského štátu.

Pozornosť sa teraz bude sústrediť na politické usporiadanie v tejto vojnou zničenej krajine. Po vypracovaní novej ústavy by sa v Sýrii mali konať parlamentné a prezidentské voľby.

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/412690-putin-syria-comes-khmeimim/

(tom)