Putin sa v Moskve stretol s Le Penovou

Putin sa v Moskve stretol s Le Penovou

Ruský prezident Vladimír Putin na stretnutí  s francúzskou kandidátkou na prezidentský úrad Marine Le Penovou v Moskve povedal, že Rusko nemá žiadne zámery ovplyvňovať francúzske voľby. Dodal však, že si vyhradzuje právo v prípade svojho záujmu stretnúť sa s akýmkoľvek francúzskym politikom. “Nášmu vzťahu s Francúzskom prikladáme veľký význam, a jeho cieľom je udržiavať hladké vzťahy s oboma silami.S vládo,u ale aj s predstaviteľmi opozície,” povedal Putin a dodal: “Nijakým spôsobom nechceme ovplyvňovať prebiehajúce udalosti vo Francúzsku, ale vyhradzujeme si naše právo komunikovať so všetkými zástupcami politických síl v krajine, tak ako tak robia aj naši partneri v Európe a v Spojených štátoch.”

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov novinárom povedal, že Putin s Le Penovou nediskutovali o financovaní kampane kandidátky Národného Frontu. Šéf Kremľa na stretnutí zdôraznil, že je nevyhnutné zjednotiť sa proti terorizmu s odkazom na spoločné hrozby pre Rusko aj Francúzsko. “Dnes sa v Čečensku odohrala veľmi nebezpečná udalosť, keď jednotka našej Národnej gardy bola ráno napadnutá teroristami. Všetci žijeme v týchto ťažkých podmienkach. Mali by sme si preto konečne uvedomiť, že toto nebezpečenstvo je reálne, a spojiť sa v úsilí  v rámci boja proti terorizmu.”

Šesť ruských vojakov zomrelo a traja ďalší boli zranení pri útoku na vojenské základne Národnej gardy v Čečenskej republike. Šiesti teroristi, ktorí na základňu, 70 km severozápadne od hlavného čečenského mesta Groznyj zaútočili, boli následne zabití.

Pred stretnutím s Putinom mala Le Penová rozhovor aj so šéfom ruskej Štátnej Dumy, Vjačeslavom Volodinom. V tejto súvislosti sa šéfka Národneho Frontu vyjadrila, že podporuje úzku spoluprácu medzi oboma krajinami. “V súvislosti s dlhou históriou, ktorá spája obe naše krajiny, som za rozvíjanie vzťahov s Ruskom. V rámci spolupráce v boji proti terorizmu sa zároveň prihováram za spoloprácu na každej úrovni.” dodala Le Penová.

Foto zdroj: http://www.diena.lt/naujienos/pasaulis/ekonomika-ir-politika/m-le-pen-prancuzija-neturi-priezasciu-buti-priesiska-rusijai-803825

(tom)