Putin: Územie Sýrie aj kresťanské oblasti v štáte sú oslobodené

Putin: Územie Sýrie aj kresťanské oblasti v štáte sú oslobodené

Takmer celé územie Sýrie, vrátane historických kresťanských regiónov, bolo oslobodené od teroristov. Uviedol to v pondelok ruský prezident Vladimír Putin. Pri tejto príležitosti zdôraznil potrebu obnovenia mieru, aby sa utečenci vyznávajúci odlišné náboženstvá mohli vrátiť domov.

„Situácia v tejto krajine sa postupne mení. Sýrske ozbrojené sily podporované ruskou armádou oslobodili od teroristov takmer celé územie štátu, vrátane historických kresťanských regiónov,“ povedal Putin 4. decembra na stretnutí s predstaviteľmi kongregácie pravoslávnych kresťanov.

Moskva chce podľa jeho vyjadrenia pomôcť s obnovením posvätných miest sýrskych kresťanov, moslimov a židov.

„Pomôžeme aj príslušníkom iných náboženstiev, vrátane moslimov, ktorí, ako dobre vieme počas prítomnosti banditov, teroristov a radikálov taktiež veľmi trpeli,“ doplnil šéf Kremľa, ktorý vyjadril ochotu pomôcť v tomto smere aj židom.

„Niekoľko organizácií k nám prišlo s výzvou na pomoc pri obnove židovských svätých miest,“ dodal prezident.

Vladimír Putin v tejto súvislosti vyzdvihol význam pracovnej skupiny vytvorenej ruskými ortodoxnými a rímskokatolíckymi cirkvami. Cieľom tejto skupiny je vypracovať zoznam zničených chrámov v Sýrii v rámci prípravy na ich rekonštrukciu.

Návrat kresťanského obyvateľstva, ale aj príslušníkov iných náboženstiev, ktorí z krajiny utiekli, by podľa ruského prezidenta mohol zohrať rozhodujúcu úlohu pri obnovení mierového spolunažívania v tejto vojnou zničenej krajine.

„Počas uplynulých rokov ruský štát spolu s ruskou pravoslávnou cirkvou a ďalšími náboženskými organizáciami poskytli Sýrii humanitárnu pomoc. Je veľmi dôležité, aby sa čo najskôr vytvoril priestor na pokojný život a aby sa ľudia mohli vrátiť do svojich domovov a začali obnovovať chrámy a kostoly,“ zdôraznil prezident Ruskej federácie.

Národné Noviny koncom októbra informovali, že oslobodenie kľúčového sýrskeho mesta Rakka bude mať veľmi významný vplyv na zlepšenie situácie v regióne. Najnovšie vyjadrenie ruského prezidenta do tohto predpokladu zapadá …

Foto zdroj: https://www.ncronline.org/news/world/shadow-war-targets-christians-syria

(tom)