Putin za volantom kamiónu otvoril “stavbu storočia.” Most na Krym má 19 kilometrov

Putin za volantom kamiónu otvoril “stavbu storočia.” Most na Krym má 19 kilometrov

Vybudovanie mosta sa pre Kremeľ stalo prioritou a v Rusku ho označovali za stavbu storočia.

Ruský prezident Vladimír Putin dnes za volantom Kamzu v priamom prenose štátnych televízií otvoril Krymský most, spájajúci ruskú pevninu s Krymom. Putin najprv navštívil dispečing, monitorujúci prevádzku na moste, následne sa pozdravil so stavbármi a potom v ich spoločnosti zasadol za volant oranžového nákladného vozidla Kamaz, aby ako prvý na čele kolóny stavbárskej techniky prešiel z jedného brehu na druhý po 19 kilometrov dlhom moste.

“Je to symbolické. Nebyť prezidenta, most by nestál,” usúdil reportér spravodajskej televízie Rossija 24. “Most sa dostáva do prevádzky o pol roka skôr oproti plánu,” zdôraznila stanica. Podľa kontraktu mal staviteľ automobilovú časť mosta odovzdať až v decembri, ale stavbári “to zvládli za 816 dní”, dodala.

Prvé automobily s bežnými smrteľníkmi na most nad Kerčským prielivom vojdú z oboch brehov v stredu ráno, železničná trať má byť hotová budúci rok. Od mosta si Moskva sľubuje nielen väčší príliv turistov na zabraný polostrov, ale hlavne lepšie zásobovanie Krymu a zvýšenie výkonu miestnej ekonomiky.

Cesta smerujúca na sever na Ukrajinu zostala zatvorená a polostrov čelil veľkým dopravným problémom. Spojenie s ruskou pevninou obstarávali trajekty.

Vybudovanie mosta sa pre Kremeľ stalo prioritou a v Rusku bolo označované za stavbu storočia. Začalo  sa vo februári 2016, stavba podľa oficiálnych údajov po dokončení bude stáť celkovo 228 miliárd rubľov (vyše tri miliardy eur).

Most, ktorý je v Rusku najväčší, je dlhý 19 kilometrov. Začína sa na Tamanskom polostrove v ruskom Krasnodarskom kraji a cez ostrov Tuzla smeruje na západ cez Kerčský prieliv na krymský Kerčský polostrov. Projektovaná priepustnosť je 40-tisíc automobilov počas 24 hodín. Kamiónom má byť vjazd na most zakázaný až do jesene, pokiaľ neskončí turistická sezóna. Vlakových súprav má cez most prejsť až 47 denne.

Experti očakávajú, že po otvorení mosta sa tempo rastu krymskej ekonomiky zdvojnásobí, napísala agentúra TASS s tým, že perspektívne môže prínos mosta k hrubému domáceho produktu regiónu činiť dve až tri percentá ročne. Úrady tiež dúfajú, že by dôsledkom mohlo byť aj zníženie cien na polostrove.