R. Kaliňák vyzval A. Kisku, aby uhradil milión eur za používanie štátnej letky na súkromné účely

R. Kaliňák vyzval A. Kisku, aby uhradil milión eur za používanie štátnej letky na súkromné účely

Verejne sa tu už aj na sociálnych sieťach preberá a pokračuje kauza používania štátnej letky na súkromné účely prezidentom A. Kiskom.  Minister vnútra Róbert Kaliňák ho na Facebooku vyzval, aby uhradil milión eur za „služby“.

„Naposledy k faktúram za lety pána prezidenta z Popradu na jeho tradičný skrátený pracovný týždeň od pondelka do štvrtka. Nikdy som nehovoril o faktúrach, ktoré mali byť vystavované prezidentskej kancelárii. Aký by malo zmysel, aby pretekali peniaze daňových poplatníkov z položky prezidentskej kancelárie do položky ministerstva vnútra? Otázka je postavená inak. Je alebo nie je ochotný zaplatiť prezident A. Kiska milión eur za lety na vyslovene súkromné účely, ktoré dlží nie mne alebo predsedovi vlády R. Ficovi, ale našim občanom? Ak nie, potom nech nezahmlieva, že nedostal faktúry. Po uhradení dvoch faktúr sa vyjadril, že ďalšie nebude uhrádzať, a preto mu ďalšie neboli vystavované a vystavené boli stornované. Ak sa k tomu postaví chlapsky a povie, že milión eur vráti našim občanom, osobne mu ich do hodiny prinesiem do prezidentského paláca,“ zdôraznil Róbert Kaliňák vo svojom komentári.

Kauza vypukla v polovici novembra 2017, keď premiér Róbert Fico vyzval prezidenta Kisku, aby uhradil milión eur za používanie štátneho lietadla na súkromné lety domov. Andrej Kiska vtedy cez svojho hovorcu odkázal, že ide o Ficovú frustráciu po prehratých voľbách a poradil mu, aby skonsolidoval Smer a radšej by sa venoval problémom krajiny.

Róbert Fico oponoval, že „nemieni počúvať lacné výkriky pána prezidenta, že Slovensko nie je sociálny štát“. Reagoval tak na výroky prezidenta, ktorý po stretnutí s ministrom práce Jánom Richterom zdôraznil, že pokiaľ bude štát zabúdať na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, nemôže sa volať sociálnym štátom.

Premiér poukázal na to, že „pán prezident rád hovorí, ale nemá absolútne žiadnu zodpovednosť, za nič. Ale má silné vyhlásenia“. Podčiarkol, že „nepozná predavačku či učiteľku, ktorým by štát platil cestu domov lietadlom“ a vyhlásil, že prezident by mal ten milión zaplatiť. Prízvukoval, že A. Kiska sa snaží odkloniť pozornosť od svojich problémov.  „Skutočne nechápem, čo má zneužívanie štátneho lietadla na súkromné účely spoločné s voľbami do VÚC,“ podčiarkol vtedy.

Slovenská verejnosť stále čaká na definitívne vyriešenie tejto kauzy: zneužíval pán prezident štátnu letku na súkromné účely, alebo nie, má zaplatiť milión eur či inú sumu, alebo nemá, a ak má – tak zaplatí?…

(pal)

Foto zdroj:https://www.facebook.com/rkalinak/photos/a.139312426658167.1073741830.133590787230331/187554135167329/?type=3&theater