Rajecké Teplice – poklad medzi slovenskými kúpeľmi

Rajecké Teplice – poklad medzi slovenskými kúpeľmi

Kúpele Rajecké Teplice majú unikátnu polohu. Sú obklopené vencom Súľovského pohoria, Strážovskej hornatiny a Malej Fatry ležia na severozápadnom Slovensku neďaleko Žiliny, v údolí rieky Rajčianky, v nadmorskej výške 420 m. Poloha uprostred rozsiahlych parkov, prechádzajúcich do listnatých a ihličnatých lesoparkov a lesov na úbočiach vrchov, ako aj bizarné zoskupenia výbežkov Súľovských skál dávajú kúpeľom  osobitné čaro. Kúpeľné domy prešli rekonštrukciou, vystavali sa nové.

Ako v rozprávke sa budete cítiť, keď sa ponoríte do termálnej vody. Pod vami sa vo vode črtá zlatá mozaiková podlaha, popri bazénoch stoja stĺpy s anjelmi, ktorí vytrubujú svetu, že tieto rímske kúpele nie sú v zahraničí, ale na Slovensku. Voda vo vonkajších bazénoch s dýzami, do ktorých prejdete z vnútorných bazénov, má 38,5 stupňov, vo veľkom plaveckom bazéne 27. Samozrejme, je liečivá a pacienti i návštevníci kúpeľov nešetria chválou na jej účinky.

Vývery termálnych prameňov, výskyt rašeliny, vybavenosť kúpeľov, prírodné prostredie a klíma umožňujú, aby sa v kúpeľoch Rajecké Teplice liečili pacienti s rôznymi indikáciami.

Miestne prírodné zdroje umožňujú liečbu alebo dopomôžu príjemne si oddýchnuť a zrelaxovať svoje telo.

Liečebne sa v kúpeľoch  využívajú vývery hydrouhličitanových, vápenato-horčíkových, hypotonických minerálnych vôd, ktoré tu vyúsťujú v piatich prameňoch s teplotami od 37°C do 39°C. Pochádzajú pravdepodobne z vápencových a dolomitických súvrství Malej Fatry a vystupujú na tektonickom zlome, ktorý prebieha popri západom okraji Rajeckej doliny, z hĺbky asi 1500 metrov. Ďalším prírodným liečivým prostriedkom je rašelina. Významných činiteľom komplexnej kúpeľnej liečby je – vzhľadom na indikačné zameranie – klíma. Klimatické pomery týchto kúpeľov sú vcelku priaznivé. Pri nadmorskej výške 420 majú veľmi miernu, dosť teplú a mierne vlhkú klímu. Priemerná ročná teplota ja 7,3°C. Pri nadmorskej výške a polohe kúpeľov na úpätí hôr uprostred lesov nevyskytujú sa úmorné letné horúčavy. Je tu však dostatok slnečného svitu. Do roka sa napočítalo 237 dní so slnečným svitom.

Priaznivý smer údolia Rajčianky a hradba hôr okolo kúpeľov spôsobujú, že pohyb vzduchu je tu pomerne slabý. Do roka je v kúpeľoch 198 úplne bezveterných dní.

Kúpele vyhľadávajú nielen pacienti, ale aj samoplatcovia – aj zo zahraničia. Tí solventnejší si nevedia vynachváliť liečebný dom Aphrodite. Po rekonštrukcii spĺňa parametre štvorhviezdičkového hotela.  Top klientelu vlani tvorili Slováci, Česi, Poliaci, Nemci a Rakúšania. Kúpele zameriavajú marketing najmä na wellness, beauty, relaxačné pobyty či firemné podujatia. Žriedla termálnych prameňov typu akratoteriem majú vďaka 38°C teplej vode vynikajúce liečivé účinky. Kúpele sú vybavené najmodernejšími diagnostickými a terapeutickými prístrojmi. O pacientov sa stará kvalifikovaný tím odborných lekárov a zdravotného personálu.

Ubytovanie, stravovanie, organizácia pobytu, pohybové aktivity, relaxácia, kultúrne programy a oddych, všetko je plne v súlade s liečebným režimom pacientov i hostí. Aktívny oddych, regenerácia pohybových schopností, rekondičné cvičenia, majú vhodné podmienky v rekreačných a športových zariadeniach priamo v kúpeľnom areáli. Blízke okolie kúpeľov je ako stvorené na vychádzky, turistické výlety. Manažment kúpeľov hodlá urobiť z Rajeckých Teplíc svetové kúpele. Výhodou, okrem unikátnej vody a bahna, je aj poloha. Dá sa tu lyžovať, blízko je Žilina, kam sa dá priletieť lietadlom.

Prekrásna príroda v okolí kúpeľov a čistý vzduch tiež pomôže načerpať nové sily. Stačí sa len vybrať do prírody. Kúpele totiž  obkolesuje Národný park Malá Fatra, Súľovské skaly a Strážovské vrchy. Na celú dolinu je najkrajší výhľad z najvyššieho vrchu Lúčanskej Malej Fatry – z Kľaku (1351 m). Využiť môžete viacero športových areálov, fitnescentrum či náučné chodníky. Aj to všetko pomáha pri liečebnom i relaxačnom pobyte.

Foto zdroj: www.laznetravel.cz

(ebu)