Rakúšania budú mať novú vládu, ktorá sa chce snažiť o dialóg medzi Západom a Východom

Rakúšania budú mať novú vládu, ktorá sa chce snažiť o dialóg medzi Západom a Východom

Predstavitelia Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a antimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) sa dva mesiace po predčasných parlamentných voľbách dohodli na novej vládnej koalícii.

Dohodu oznámili v piatok predseda ľudovcov Sebastian Kurz a šéf FPÖ Heinz-Christian Strache. Novým predsedom vlády bude Kurz, ktorý sa tak vo veku 31 rokov stane najmladším premiérom v rámci EÚ. Ten sa údajne počas rokovaní snažil zabezpečiť, aby jeho koaličný partner počas nasledujúcich piatich rokov neprišiel s návrhom rakúskej podoby Brexitu.

FPÖ sa momentálne vyhlasuje za proeurópsku stranu, ktorá je však kritická voči EÚ a nesúhlasí ani s hlbšou integráciou.

Medzi hlavné body novej koalície budú daňová reforma, posilnenie priamej demokracie a taktiež sprísnenie migračnej politiky.

V sobotu šéf Rakúskej ľudovej strany Sebastian Kurz predstavil znenie koaličnej dohody a zloženie novej vlády najprv prezidentovi Alexanderovi Van der Bellenovi a potom aj verejnosti. Rezort zahraničných vecí bude v novom kabinete viesť odborníčka na Blízky východ a kandidátka FPÖ Karin Kneisslová. Slobodným pripadnú aj ministerstvá obrany a vnútra.

„Dohodli sme sa na jasnom proeurópskom smerovaní s cieľom posilňovať subsidiaritu,“ oznámil nový rakúsky premiér.

Predseda FPÖ Heinz-Christian Strache pri tejto príležitosti potvrdil, že jeho strana nebude usilovať o usporiadanie referenda za vystúpenie Rakúska z Európskej únie.

Koaličná dohoda vyzdvihuje dôležitosť postavenie Rakúska ako neutrálneho štátu a z toho vyplývajúceho smerovania v rámci zahraničnej politiky. „Rakúsko ako historický odkaz by malo byť aktívnym miestom pre dialóg medzi Západom a Východom a bude formovať politiku zmierňovania napätia medzi Západom a Ruskom,“ píše sa v dokumente.

Vyzerá to tak, že vláda vo Viedni sa bude svojou antiimigračnou politikou stále viacej približovať štátom Vyšehradskej skupiny. Dôrazom na aktívny dialóg s Ruskom zase bude prispievať k zmierňovaniu napätia s Moskvou.

Foto zdroj: https://www.thetimes.co.uk/article/far-right-to-share-power-in-austria-33ql0zg5q

(tom)