Rakúski ľudovci ponúkli euroskeptikom účasť na vláde

Rakúski ľudovci ponúkli euroskeptikom účasť na vláde

Predseda konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz ponúkol spoločné rozhovory o budúcej podobe novej rakúskej vlády euroskeptickej Slobodnej strane Rakúska (FPÖ). Súčasný minister zahraničných vecí však vyhlásil, že budúci vládny kabinet musí byť proeurópsky.

Po víťazstve Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) v rakúskych predčasných parlamentných voľbách a volebnom úspechu antiimigračnej a euroskeptickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), sa začína u našich juhozápadných susedov rysovať nová vláda. Kurzovi ľudovci dali svojmu doterajšiemu koaličnému partnerovi – sociálnym demokratom (SPÖ) košom. Minister zahraničných vecí a zároveň šéf ÖVP ponúkol 24. októbra strane FPÖ, ktorá sa vo voľbách umiestnila na druhom mieste, účasť na vláde.

Ústrednou témou predvolebnej kampane Kurzovej ÖVP bola utečenecká otázka, migračná politika a ochrana vonkajších hraníc Európskej únie, ale aj potreba chrániť hranice Rakúska. Podobnú líniu zastávala pred voľbami aj FPÖ. Dôvodom predčasných volieb boli názorové nezhody medzi rakúskymi ľudovcami a sociálnymi demokratmi. Tie vyvrcholili v máji tohto roku.

Sebastian Kurz ponuku euroskeptickej Slobodnej strany Rakúska zdôvodnil príbuznými programovými bodmi a vôľou uskutočniť zmeny.

“Preto som sa dnes rozhodol pozvať predsedu FPÖ a jeho predsedu Heinza-Christiana Stracheho, aby sa zúčastnili koaličných rozhovorov,” povedal Kurz 24. októbra na tlačovej konferencii.

Strache túto ponuku prijal avšak zdôraznil, že jeho strana nespečatí dohodu s ľudovcami  za každú cenu.

“Byť súčasťou vlády nie je účelom. Zmysel bude mať len vtedy, ak môžeme realizovať našu politiku,” uviedol v reakcii predseda Slobodných.

Predseda ľudovcov Kurz vyhlásil, že nová vláda by mala byť proeurópska a jej základnými úlohami by mal byť rozvoj obchodu a ochrana vonkajších hraníc.

V takom prípade zrejme rakúsku FPÖ čaká osud podobný Dankovej Slovenskej národnej strane (SNS) …

Foto zdroj: https://www.gmx.at/magazine/politik/wahlen/nationalratswahl/sebastian-kurz-heinz-christian-strache-social-media-kaiser-32505848

(tom)