Rakúsko chce umiestňovať utečencov v Tunisku a Egypte

Rakúsko, ktoré bolo silným podporovateľom uzatvorenia migračných trás na západnom Balkáne, vo svojom pláne na ukončenie európskej migračnej krízy teraz požaduje, aby všetci utečenci zachránení v Stredozemnom mori, boli prijatí do nových táborov v Tunisku a Egypte.

Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz varoval, že nová vlna prisťahovalcov – ktorí už nemôžu využívať trasy cez krajiny západného Balkánu, po tom, čo boli zatvorené a z Turecka už momentálne prechádza menej migrantov – čoraz viac využíva prístup cez Stredozemné more.

Z toho dôvodu Viedeň požaduje, aby utečenci zachránení v Stredomorí, boli prijatí do prijímacích centier v Tunisku a Egypte. Minister Kurz dodal, že v prípade ak by EÚ takúto ponuku predostrela, Tunis a Káhira by s ňou súhlasili. Tunisko však už skôr tento návrh zamietlo, zatiaľ čo Egypt sa vyjadril k plánom skepticky.

Vyjadrenia šéfa rakúskej diplomacie prichádzajú po tom, ako Európska komisia začala súdny proces proti Českej republike, Maďarsku a Poľsku, z dôvodu ich odmietania participovať na povinnom systéme premiestňovania migrantov, ktorého cieľom je zmierniť tlak na Taliansko a Grécko v rámci utečeneckej vlny.

Európska komisia sa zasadzuje o to, aby severoafrické krajiny – najmä Líbya -, urobili v tomto smere viac a zabránili prúdeniu migrantov cez Stredozemné more a teda aj obchodovaniu s ľuďmi. Tento rok prekročilo Stredozemné more už viac ako 160 000 utečencov.

Spravodajský portál Sputnik v tejto súvislosti uvádza, že podľa EÚ sa v rokoch 2011 až 2016 cez Stredomorie dostalo približne 630 000 nelegálnych migrantov a utečencov. Niektorí boli úspešne prepašovaní, zatiaľ čo iní boli zachránení na mori a vylodili sa v Taliansku. Viac ako 13 000 ľudí prišlo pri pokuse o prechod cez more o svoje životy a mnoho ďalších zomrelo na svojej ceste cez Saharu.

Tunisko v rámci systému kontroly migrácie dostáva od Európskej únie podporu vo výške 13 miliónov dolárov. Tá sa vzťahuje aj na Egypt, Alžírsko, Maroko a Líbyu. Podobne ako migračná dohoda medzi EÚ a Tureckom, je program Severnej Afriky určený na to, aby finančné prostriedky EÚ boli využívané na pomoc krajinám zastaviť tok migrantov cez Stredozemné more.

 

Foto zdroj: https://www.aktuality.sk/fotogaleria/450743/lekar-jozef-matejka-pomahal-na-malte-utecencom-zaraza-ma-postoj-slovakov-neviem-coho-sa-nalakali/2/

(tom)