Rakúsko chce vycúvať

Rakúsko chce vycúvať

Rakúska vláda plánuje vycúvať z Programu EÚ na presídlenie, ktorý Viedeň zaväzuje prijať viac utečencov v rámci kvóty pridelenej Bruselom. Dôvodom je, že krajina na svoje územie umožnila vstúpiť viac žiadateľom o azyl ako je primeraný podiel. Rakúsky kancelár Christian Kern sa k tejto téme vyjadril tak, že z dôvodu splnenia si záväzkov teraz žiada pre svoju krajinu výnimku. O tejto téme by mala rakúska vláda diskutovať s Európskou komisiou (EK). Kancelár tiež povedal, že Rakúsko má v úmysle ukončiť tento program bez právnej konfrontácie s Bruselom. V opačnom prípade by to mohlo viesť k obvineniu Rakúska z porušovania záväzkov v rámci dohody.

Na základe Programu EÚ na presídlenie bolo v roku 2015 dohodnuté, že Rakúsko musí prevziať z Talianska asi 460 žiadateľov o azyl a približne 1400 utečencov z Grécka. Avšak potom, čo Viedeň prijala v roku 2015 okolo 90 tisíc utečencov, bola  krajine udelená dočasná výnimka z programu. Tá sa vzťahuje iba na utečencov, majúcich už v Rakúsku blízkych príbuzných, maloletých bez sprievodu, ženy s malými deťmi alebo osoby, ktorým hrozí vrátenie do krajiny. Platnosť tejto výnimky vypršala 11. marca 2017.

Rozhodnutie vlády je trochu nečakané aj z toho dôvodu, že ešte v pondelok rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka oznámil, že krajina začala s  procesom premiestnenia a pripravuje sa prijať prvú skupinu žiadateľov o azyl z Talianska, v ktorej je 50 maloletých. Minister sa vyjadril, že osobne proces presídlenia považuje za zlý. Pripustil však, že Rakúsko “musí svoje povinnosti plniť”, nakoľko na predĺženie výnimky už neexistujú žiadne objektívne dôvody.

V ten istý deň rakúsky minister obrany Hans-Peter Doskozil na zasadnutí vlády predstavil návrh na odstúpenie z presídľovacieho programu EÚ s tým, že Rakúsko utečeneckú kvótu už “prekročilo. Dôvodom je podľa neho aj fakt, že jeho krajina je jednou z tých, ktoré nesú najvačšiu zátaž na svojich bremenách. Počet žiadateľov o azyl na obyvateľa v Rakúsku podľa neho činí 4 587 ľudí na jeden milión obyvateľov. Naproti tomu, v Taliansku počet žiadostí na milión ľudí predstavuje 1 998 osôb.

Minister vnútra Sobotka neskôr vyjadril tomuto návrhu podporu v prípade, ak bude kancelár Kern o tejto problematike viesť diskusiu s Bruselom. EÚ však vo svojej reakcii na Viedeň nalieha, aby dodržiavala svoje záväzky v rámci programu s tým, že žiadna krajina nemôže odstúpiť od systému kvót utečencov bez následkov.

Maďarsko a Poľsko v rámci tejto výnimky neprijalo žiadnych utečencov a Slovensko prijalo celkovo deväť osôb z celkovej kvóty s počtom 902 ľudí.

Foto zdroj:http://www.rand.org/randeurope/research/employment-social-population/migration-research.html
http://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2015/09/01/3-650-migrants-reach-Vienna-in-record-high.html

(tom)