Rakúsko odmietlo zrušiť protiruské sankcie

Rakúsky parlament odmietol návrh Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) o okamžitom zrušení ekonomických sankcií proti Rusku. Spravodajskému portálu Sputnik to 8. júna povedal člen strany Axel Kassegger.

Poukázal pri tom na to, že rakúski Slobodní predkladajú tieto návrhy už od roku 2015, nakoľko sankcie považujú za škodlivé tak pre Viedeň, ako aj pre Moskvu.

“Hospodárske škody sú dosť význačné, pretože v uplynulých rokoch sme s ruskou stranou vytvorili veľmi dobré hospodárske vzťahy, ktoré slúžia záujmom oboch krajín,” uviedol Kassegger a pripomenul, že v roku 2013 bolo Rusko desiatym najväčším dovozcom rakúskych tovarov.

Podľa jeho vyjadrenia bola cesta pozitívneho vývoja vzťahov zablokovaná a podkopaná sankciami, čo následne viedlo k výraznému zníženiu úrovne rakúsko-ruského dovozu a vývozu. Zdôraznil tiež, že FPÖ predložila približne 60 návrhov, ktoré považuje za dôležité pre budúcnosť krajiny vrátane otázky sankcií. Kassegger dodal, že Slobodní budú aj naďalej požadovať zrušenie týchto sankcií.

Portál Sputnik pripomína, že rakúsky kancelár Christian Kern sa v rozhovore z 2. júna vyjadril, že protiruské sankcie sú pre hospodárstvo krajiny ekonomicky veľmi nevýhodné, a Rakúsku spolkovú republiku stoja takmer 0,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Od roku 2014 sa vzťahy medzi Ruskom a Európskou úniou zhoršili v dôsledku krízy na Ukrajine. Brusel, Washington a ich spojenci v dôsledku toho zaviedli na Moskvu niekoľko kôl sankcií za údajné zapojenie Moskvy do ukrajinského konfliktu. Rusko opakovane tieto obvinenia odmietlo a varovalo, že západné reštrikcie sú kontraproduktívne a podkopávajú globálnu stabilitu.

Európska únia v roku 2016 hospodárske sankcie voči Moskve predĺžila o ďalších šesť mesiacov a rozhodnutie zopakovala 13. marca 2017, s účinnosťou do 15. septembra. Ruský prezident Vladimir Putin 29. júna 2016 podpísal dekrét predĺžujúci odvetné opatrenia voči EÚ do konca roka 2017.

Slovenský premiér Robert Fico sa začiatkom februára 2017 vyjadril, že pokiaľ by sa o ďalších sankciách voči Rusku štandardne hlasovalo, nikdy by ich už nepodporil.

Foto zdroj:http://mobileuswallpapers.blogspot.hu/2015/03/wien.html

(tom)