Rakúsko považuje za potrebné mať otvorené komunikačné kanály s Ruskom. Aj to je dôvod, prečo Viedeň nevyhostila ruských diplomatov

Viedeň odmietla vyhostiť ruských diplomatov, nie preto, že by sa obávala odvetných opatrení, ale preto, že nám ide o otvorený dialóg. Uviedla to rakúska ministerka zahraničných vecí, ktorá tým odsúdila snahy Spojeného kráľovstva prinútiť našich juhozápadných susedov prijať „určité opatrenia“.

Rakúsko sa na rozdiel od viacerých štátov Európskej únie rozhodlo nevyhostiť ruských diplomatov z krajiny. Mnohým štátom EÚ stačilo tvrdenie Spojeného kráľovstva, že Rusko stojí za otrávením bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa v Salisbury. Karin Kneisslová však zdôraznila, že Viedeň nemá strach z toho, že by Moskva v súvislosti s možným vyhostením diplomatov vykonala protiopatrenia.

Rakúska šéfka diplomacie povedala, že jej krajina nevidí dôvod na vyhostenie diplomatov.

„Musíte udržiavať otvorené komunikačné kanály, najmä keď sa veci zhoršia,“ upozornila politička.

Potvrdila tiež, že Londýn poslal Rakúsku diplomatický demarš, ktorým chcel Viedeň povzbudiť k prijatiu konkrétnych opatrení s súvislosti s kauzou Skripaľ.

Knesslová vo svojom rozhovore pre BBC upozornila, že vyhostenie diplomatických pracovníkov nepomôže k vyriešeniu „ťažkej situácie“.

Podobný postoj zaujala aj Slovenská republika. Minister zahraničných vecí sa však rozhodol povolať na konzultácie do vlasti nášho veľvyslanca v Moskve. Predseda Národnej rady SR, Andrej Danko (SNS) vyhlásil, že toto gesto je možné považovať za maximálny krok a dodal, že chce vidieť jasné informácie a dôkazy, ktoré by potvrdili, kto je za otrávením agenta.

„Odsudzujem to, ale odmietam, pokiaľ sa takéto incidenty dostávajú do politiky, vyvodzovanie zodpovednosti, keď veci nie sú preukázané, a jasne som deklaroval pozíciu Slovenska a z pozície mňa, ako predsedu Národnej rady a predsedu koaličnej strany som povedal a poprosil o to, aby sme neboli označovaní za nepriateľov, ak si zachovávame svoje rozhodnutie a úsudok,“ oznámil 28. marca Danko.

(tom)

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/422674-austria-russian-diplomats-skripal/