Rakúsko schválilo zákon o integrácii utečencov

Rakúsko schválilo zákon o integrácii utečencov

Kontroverzný rakúsky integračný zákon, na základe ktorého budú ženy nosiace tvár zahaľujúci závoj trestané, bol 9. júna oficiálne schválený rakúskym prezidentom. Legislatíva tiež zamedzí imigrantom dostávať štátne benefity v prípade ak neabsolvujú jazykový kurz.

“Tí, ktorí nie sú ochotní prijať osvietenské hodnoty, budú musieť opustiť našu krajinu aj spoločnosť,” píše sa v texte zákona, ktorý odobrila v máji rakúska centristická vláda. Schváleniu predchádzali začiatkom roka demonštrácie aktivistov, ktorí so znením novej legislatívy vyjadrovali svoj nesúhlas.

Jedna z defininícií osvietenských hodnôt podľa francúzskeho filozofa z obdobia osvietenstva Jean-Jacque Rousseaua hovorí o tom, že hlas jednotlivca by mal byť úplne zahrnutý vo všeobecnej vôli ľudu.

V znení zákona sa píše, že ženy, ktoré budú mať na verejných miestach oblečené islamské závoje – burku alebo nikáb – budú pokutované sumou 150 eur.

Všeobecnejšie povedané, prišelci ktorí očakávajú, že zostanú v Rakúsku, sa budú musieť zapísať do 12-mesačného “integračného kurzu”, ktorý zahŕňa aj hodiny nemeckého jazyka. To je jeden z predpokladov, aby im mohli byť poskytnuté sociálne dávky.

Budú mať tiež výslovne zakázané rozširovať radikálne materiály na území Rakúska. Zákon utečencov a prišelcov zároveň povzbudzuje v dobrovoľníckych aktivitách pred tým, ako budú môcť získať pracovné povolenia. Zámerom je, aby boli lepšie pripravení na život na svojom budúcom pracovisku.

Do strednej Európy od začiatku utečeneckej krízy v roku 2015 prišlo viac ako 90 000 ľudí, z ktorých väčšina pochádza z krajín s moslimskou populáciou.

Zákon kritizovala ľavicová strana zelených, ktorá hovorila, že z utečencov robí obetných baránkov. Pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ho však nazvala oknom pre hlbšie integračné otázky s tým, že je navrhnutý tak, aby zastavil nárast migrantov v krajine.

“Práca je jedným z najdôležitejších faktorov pre úspešnú integráciu. Touto politikou eliminujeme jazykové bariéry a po prvýkrát tiež vytvárame kontinuálnu koncepciu integrácie,” uviedol v tejto súvislosti sociálno-demokratický politik Alois Stoger.

Pripomíname, že prvým štátom EÚ, ktorý zaviedol podobný zákaz v roku 2010 bolo Francúzsko. Neskôr bola podobná legislatíva implementovaná aj v iných krajinách. Nemecko rovnako presadilo zákaz nosenia šatiek zahaľujúcich tvár pre štátnych zamestnancov.

Foto zdroj: https://dennikn.sk/331554/rok-2015-objektivom-fotografov-dennika-n-vojna-europe-strach-utek-putovanie-aj-radost/

(tom)