Rakúsky kancelár: Nevyhostili sme ruských diplomatov, pretože potrebujeme udržiavať dobré vzťahy s Moskvou

Rakúsko odmietlo vyhostiť ruských diplomatov v kauze Skripaľ, pretože tradične udržiava dobré vzťahy s Ruskom. Ďalším dôvodom je to, že na území krajiny sídlia medzinárodné organizácie, v ktorých diplomati každodenne vedú dialóg. Vyhlásil to rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

„Tretina štátov Európskej únie nepristúpila k vyhosteniu ruských diplomatov a my sme boli medzi nimi. Spolu s ministrom zahraničných vecí som sa rozhodol, že tak neurobíme, nakoľko tradične udržiavame dobré vzťahy s Ruskom,“ vysvetlil šéf rakúskej vlády a dodal, že Rakúsko je neutrálnou krajinou, v ktorej majú sídlo viaceré medzinárodné organizácie, ako napríklad Organizácia Spojených národov (OSN), Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), alebo Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

„Každý deň stovky diplomatov vedú svoje rozhovory vo Viedni na neutrálnom území a my zatiaľ rozvíjame našu úlohu pri budovaní mostov. Mohli sme urobiť ďalšie rozhodnutie, existujú rôzne argumenty, ale myslím si, že sme učinili správne rozhodnutie,“ povedal Kurz pre rakúsku televíznu stanicu Puls4.

Ministerský predseda našich juhozápadných susedov však poznamenal, že jeho krajina spolu s ďalšími členskými štátmi EÚ sa rozhodlo povolať veľvyslanca Európskej únie v Moskve na konzultácie do Bruselu.

„Týmto gestom sme odsúdili Rusko a prejavili svoju solidaritu so Spojeným kráľovstvom,“ dodal Sebastian Kurz na záver.

Pripomíname, že k vyhosteniu ruských diplomatov nepristúpilo ani Slovensko. Ministerstvo zahraničných vecí si však povolalo nášho veľvyslanca v Moskve na konzultácie do Bratislavy.

(tom)

Foto zdroj: