Rakúsky vicekancelár: Kosovo je súčasťou Srbska

Pred svojou návštevou Srbska sa rakúsky vicekancelár v rozhovore pre srbský denník Politika vyjadril, že severné Kosovo má právo na sebaurčenie. Heinz-Christian Strache však dodal, že tlačenie Belehradu do uznania Kosova je nesprávny krok.

„Myslím si, že uznanie Kosova je čisto srbskou záležitosťou. Tlak na krajinu kvôli tomu dôvodu by bol nesprávny,“ povedal predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

„Rakúsko nezávislosť Kosova uznalo. To je realita a fakt. Skutočnosťou je však aj to, že Srbsko stále považuje Kosovo za svoju súčasť, čo vyplýva aj z rezolúcie BR OSN číslo 1244,“ uviedol Strache.

„Kosovo je nepochybne súčasťou Srbska,“ vyhlásil šéf rakúskych Slobodných. Podpredseda rakúskej vlády tiež pripomenul, že FPÖ dôrazne kritizovala uznanie Kosova zo strany Rakúska. Priznal však, že teraz už na tom nemôže nič zmeniť.

Podľa jeho názoru by bolo momentálne najlepším riešením právo na sebaurčenie severného Kosova alebo autonómia tejto oblasti. V tejto súvislosti však poznamenal, že niečo také si „bohužiaľ vyžaduje dlhé a zložité rokovania“.

Pripomenul, že kompromis ohľadne kosovskej otázky sa môže dosiahnuť prostredníctvom dialógu s Brusselom.

Rakúsky politik pri tejto príležitosti poukázal na to, že Srbsko je na správnej ceste smerom k Európskej únii.

„Našim záujmom je podporiť zmierenie, demokraciu, prosperitu a stabilitu na západnom Balkáne a najlepším prostriedkom ako to dosiahnuť je proces pristúpenia k EÚ,“ dodal predseda rakúskej vládnej FPÖ s tým, že je v záujme Rakúska, aby malo Srbsko konkrétne a dôveryhodné vyhliadky na vstup do Európskej únie.

Foto zdroj: http://opinion.al/tag/heinz-christian-strache/

(tom)