Reakcie na rozhodnutie A. Kisku – nekandidovať v nasledujúcich voľbách na prezidenta SR

Reakcie na rozhodnutie A. Kisku – nekandidovať v nasledujúcich voľbách na prezidenta SR

Andrej Danko (SNS): “Pokiaľ ide o možné založenie politickej strany, verím, že voliči SaS, OĽaNO a Sme rodina budú mať rozumnú alternatívu.”

Igor Matovič (OĽaNO):  “Na jednej strane mi je ľúto, že Andrej Kiska sa rozhodol viac nekandidovať na funkciu prezidenta. Na strane druhej som rád, že sa rozhodol aj po skončení svojho mandátu naďalej aktívne napomáhať k očiste slovenskej politiky.”

Boris Kollár (Sme Rodina): „Toto rozhodnutie pána Kisku sme očakávali, lebo z kuloárov už tieto informácie prenikli. My predstavíme svojho kandidáta koncom mája. Dôležité bude, aby ten kandidát spoločnosť spájal a nie rozdeľoval.”

Stanovisko SaSChápeme dôvody, pre ktoré sa Andrej Kiska rozhodol nekandidovať v nasledujúcich prezidentských voľbách. Oceňujeme, že svoje neľahké rozhodnutie oznámil hneď, ako k nemu definitívne dospel. Pre stranu SaS je teraz podstatné, aby sa na budúci rok nezopakovala situácia z roku 2004, keď do druhého kola postúpili Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič – symboly krajne skompromitovaného HZDS – a demokratická verejnosť zostala z takéhoto ničotného výberu frustrovaná.

Preto považujeme za kľúčové, aby dnešné opozičné sily, ideálne spoločne, ponúkli občanom Slovenska jedného nestraníckeho kandidáta, ktorý svojím životným príbehom dokazuje svoju bezúhonnosť, zmysel pre spravodlivosť a bude dôstojne reprezentovať Slovensko doma i v zahraničí. Strana SaS rokovanie na túto tému začne s opozičnými stranami v najbližších dňoch.

Alojz Hlina (KDH): „Nebude prezidentom, bude premiérom. Možno by to aj bolo riešením dnešnej situácie.”

Ivan Štefunko (Progresívne Slovensko): Vysvetlil som si to tak, že má politický kapitál, ktorý chce využiť, aby zasiahol do zmeny politickej kultúry na Slovensku.” 

Andrej Hrnčiar (Most-Híd):  “Na druhej strane Andrej Kiska potvrdil, o čom sa po chodbách NR SR šuškalo už dlhšiu dobu. Treba toto rozhodnutie rešpektovať a sám som zvedavý, čo myslel tým, že chce prispieť k zmene štýlu vedenia politiky na Slovensku.”

Miroslav Beblavý (Spolu): “Mrzí ma, že prezident Andrej Kiska nebude opätovne kandidovať. Zároveň si však vážim, že chce svoj vysoký kredit naďalej využívať pre dobro Slovenska a silou svojej osobnosti spojiť tých, ktorí sú nielen ochotní, ale aj schopní vládnuť zodpovedne a slušne.”

Ivan Štefanec (KDH): “Ďakujem Andrejovi Kiskovi za to, že sa nebál hovoriť pravdu, obhajovať naše miesto vo svete a čeliť smeráckej chobotnici. Je mi ľúto, že sa rozhodol nebojovať ďalej, ale ľudsky mu rozumiem. Latku nastavil poriadne vysoko. Teraz hľadajme takú osobnosť, ktorá ju dokáže posunúť ešte o čosi vyššie.”

Jana Kiššová (SaS): “Chápem a samozrejme rešpektujem, hoci je mi to ako občanovi Slovenska ľúto. Teraz je dôležité, aby sa nezopakovala situácia pred rokov, kedy nám na výber ostal Mečiar a Gašparovič. Preto by sme mali my, opozičné sily – ideálne spoločne – ponúknuť nestraníckeho slušného a čestného človeka so silným príbehom. Aby mal Andrej Kiska dôstojného nástupcu a my, občania, prezidenta, ktorý nás bude dôstojne reprezentovať.”

Roman Ruhig (NAPRED): Som rád, že Kiska už nebude  kandidovať. Slovensko potrebuje pronárodne orientovaneho prezidenta, ktorý vie spolupracovať na všetky svetové strany a nie len ísť do slepej cesty smerom na západ, ako to robil Andrej Kiska.  Som presvedčený, že  súčasný prezident má už dnes jasno, že z úradu prezidenta bude  jeho cesta viesť  do strany “Progresívneho Slovenska”. Tento plán je  pre rozhľadených čisto jasný. Čo sa týka  prezidentských volieb určite podporíme občiansko-pronárodne orientovaneho kandidáta na prezidenta SR”

Správu budeme rozširovať o ďalšie reakcie.

Ilustračné foto/zdroj: https://domov.sme.sk/c/7071067/prezidentsky-palac-dosial-patril-iba-komunistom.html