Republika srbská nechce do NATO. Parlament prijal uznesenie o vojenskej nezávislosti

Republika srbská nechce do NATO. Parlament prijal uznesenie o vojenskej nezávislosti

Národné zhromaždenie bosnianskej Republiky srbskej schválilo symbolické uznesenie, v ktorom Banja Luka vyhlásila “vojenskú nezávislosť”. Parlament v tejto balkánskej republike, ktorá je súčasťou federácie Bosny a Hercegoviny, tak vyjadril svoj názor v rozpore so snahami Bosny vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.

Členovia parlamentu Republiky srbskej (RS) na svojom zasadnutí 18. októbra prijali rezolúciu o neutralite tejto časti bosniansko-srbskej federácie. Hlasovanie bojkotovali členovia opozície.

Na vysvetlenie uvádzame, že Republika srbská s hlavným mestom Banja Luka je jedným z dvoch samostatných subjektov v rámci federácie Bosna a Hercegovina. Vzájomné vzťahy s Bosnou sú poznačené občianskou vojnou medzi Srbmi, Bosniakmi, Chorvátmi a moslimami, ktorá sa odohrala na Balkáne v rokoch 1992 až 1995.

Rezolúcia vyhlasuje neutralitu Republiky srbská vo vzťahu k vojenským alianciám s tým, že RS je odhodlaná koordinovať svoj budúci status so Srbskom. Toto uznesenie má však iba symbolický význam – aj keď nie zanedbateľný význam. Oba subjekty federácie Bosna a Hercegovina nedisponujú vlastnou armádou a zahraničná politika sa uskutočňuje na štátnej úrovni oboch entít.

Viceprezident Republiky srbskej Ramiz Salkič pri tejto príležitosti vyhlásil, že rezolúcia je nebezpečnejšia než sa zdá a prezidenta Milorada Dodika obvinil z toho, že sa usiluje o “politiku, ktorá je diktovaná mimo Bosny a Hercegoviny”. Tento druh politiky podľa jeho slov “destabilizuje región”.

Opozičné strany, v ktorých majú zastúpenie Chorváti a Bosniaci sa dožadovali diskusie o vlastnom návrhu uznesenia o strategických cieľoch RS na nasledujúcich päť rokov, pokiaľ ide o vojenskú neutralitu. Keď im to vládna strana neumožnila, svoj nesúhlas dávali opozičný poslanci najavo skandovaním a pokrikovaním.

Prezident Republiky srbskej Milorad Dodik a mnoho ďalších bosnianskych Srbov nesúhlasí s perspektívou, aby Bosna a Hercegovina vstúpila do NATO. Dôvodom je agresívne ťaženie Aliancie v bývalej Juhoslávii koncom 90-tych rokov 20. storočia.

Foto zdroj: http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Narodna-skupstina-Republike-Srpske-usvojila-Zakon-o-radu-i-Zakon-o-policiji/345095

(tom)