Richard Rikkon: Základom je pokora a prijať veci tak, ako prídu

Klavír ho sprevádza od štyroch rokov a len o rok neskôr už získal národnú cenu, o ďalší rok medzinárodnú. Vďaka svojej virtuozite precestoval takmer celý svet a sprevádzal amerických i kanadských operných umelcov. Spolupracoval i so sólistami Moskovskej filharmónie, a pritom je to stále skromný umelec, ktorý rád sprevádza aj domácich spevákov populárnej hudby.

Nedávno ste sa vrátili zo zaujímavého podujatia, poviete našim čitateľom niečo o ňom?

V Skopje v Macedónii som zahral sólový koncert a recitál, čo bola úžasná skúsenosť. Následne, na druhý deň som vyučoval na akadémii múzických umení mladých talentovaných pianistov, ktorým som robil majstrovský kurz. Ďalšie koncerty ma čakajú v Nemecku a vo Švajčiarsku s veľkými orchestrami a potom sa vyberiem do Kórei.

Užiť si vás však môžu aj domáci diváci…

Spolupracujem s Félixom Slováčkom a Sisou Sklovskou, tvoríme trio, ktoré je už zohraté a robí sa nám spolu veľmi dobe. No samozrejme, sprevádzam aj iných spevákov a speváčky – Berco Balogh či Natália Hatalová. Koncertov teda mám dosť, niekedy menej, niekedy viac. Základom je pokora, prijať veci ako prídu a ako nám ich zhora nadelia.

Richar Rikkon a Maťo Ďurinda – Matka

https://www.youtube.com/watch?v=MhgYeFgYs8I

Medzi vaše projekty patrí aj charita…

Áno, len nedávno sa v Martine uskutočnil už jedenásty ročník benefičného koncertu, ktorý je mojím projektom,  po celé roky vypredaný a tento rok som mal hosťa mladú talentovanú speváčku Vlastu Minárikovú a výnimočné bolo, že ona ja foklóristka. Počas plesovej sezóny som vystupoval aj s kapelou Delegation, takže roboty je neúrekom. Nemôžem a nechcem sa sťažovať, lebo niet na čo…

Vyštudovali ste klasický klavír, napriek tomu vás preslávila na Slovensku  komerčná súťaž Superstar. Podarí sa vám občas vidieť aj súčasnú súťaž, ktorá sa práve koná?

Ako som spomenul, naozaj môj čas je veľmi vyťažený a koncerty sú zväčša po večeroch… Videl som asi dve časti, ešte sú len kastingy, kde môžete zažiť všetko – dobré aj zlé, ale mám pocit, akoby to šlo s úrovňou dolu vodou.

Richard Rikkon – Aram Chačaturjan – Šabľový tanec

https://www.youtube.com/watch?v=21gJlVEDJaw

Akoby to bolo viac o príbehoch, než o speve, napokon každý spevák má niečo za sebou – sklamania v láske, v rodičoch…

Predsa len, je to už ôsma séria, okrem toho je viac podobných programov a televízia musí o diváka bojovať, aby ponúkla atraktívny program. Aj keď si myslím, že toto by malo byť hlavne o speve, o energii, ktorú víťaz prenesie na fanúšikov, osobnosť so spevom v rôznych štýloch a širokým repertoárom, aj schopnosťou zaujať nielen davy. Komplexná osobnosť. Sám som zvedavý, čo z tohto vzíde.

Vy svoj nový album teraz nechystáte?

Album,že  to je zvláštna záležitosť, pretože dnes je k dispozícii toľko hudby na internete, že ľudia si môžu nasťahovať všetko možné od výmyslu sveta. Nechcem dávať  album von len preto, aby som mohol hovoriť, že mám album. Mala by to byť v prvom rade moja osobná výpoveď, ktorá má vyjadriť,  čo cítim, čo chcem zanechať pre nasledujúce generácie. Teraz sa sústreďujem na koncerty.

Čo počúvate, keď si potrebujete oddýchnuť ? Existuje taká hudba?
Som hudobník a improvizátor, jasné, že ma zaujíma všetko, veľmi ma napríklad zaujala kubánska hudba, jazzová, ľudová, to je úplne jedno, len ma musí zaujať, osloviť. Nemám vyhranený hudobný štýl, ktorý mi robí radosť, ale to je asi u všetkých muzikantov tak.

Žbirka spieva v jednej pesničke – keď dorazím večer domov, vybavím to rýchlo, slúchadlá si nasadím a pustím do nich ticho – máte také chvíle aj vy, že počúvate ticho?

Samozrejme, ticho je veľmi veľká vec, ale aj veľmi dobrá… Prečisťuje hlavu, utrieďuje myšlienky, ja napríklad iba výnimočne pozerám televíziu. Keď naozaj potrebujem vypnúť, najlepšie je ticho, príroda a pohyb.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN