Rimania na Dunaji v Rusovciach

Rimania na Dunaji v Rusovciach

Projekt Rímske hry, pôvodne rodinný typ celodenného programu prerástol postupne do celomestského rozmeru s presahom do ďalších regiónov Slovenska a napokon aj zahraničia. MMB ho za účasti Hlavného mesta SR Bratislavy organizuje už od roku 1998 a tento rok sa stretneme na jubilejnom XX. ročníku.

Hlavným cieľom dvadsiatich ročníkov bolo vytvoriť u bežných návštevníkov záujem a vzťah ku Gerulate v Rusovciach ako významnej pamiatke kultúrno-historického dedičstva. XX. ročník Rímskych hier prinesie celé spektrum zo života Rimanov – civilného aj vojenského života. Predpoludňajšia  časť bude ladená modernejšie a rodinné tímy môžu zase súťažiť v rôznych disciplínach. Nebude chýbať preklad obľúbených citátov, odievanie do rímskych odevov, skúšanie účesov, rozoznávanie rímskych chutí, točenie na hrnčiarskom kruhu. Najmenších návštevníkov čaká rímska škôlka.

V Gerulate aj v Rímskom parčíku vystúpi známe Divadlo z kufra von.

Isto si nenecháte ujsť slávnostný sprievod cisára, cisárovny, Rimanov, Rimaniek a ich detí, legionárov. Na svoju púť z Gerulaty až do parku kaštieľa v Rusovciach sa pustí sprievod o 13.00 h. Bude to zážitok, keď opäť prídu Rimania a usadia sa na chvíľu v Rusovciach.  V parku kaštieľa je nachystaný bohatý program, ktorý sa bude každú hodinu obmieňať.  „Chlieb a hry“ čakajú na všetkých  9. septembra od 10. hodiny.

Foto zdroj:https://www.slavorum.org/5-most-important-archaeological-sites-in-slovakia-you-should-visit/

(ebu)