Rjabkov: Európa nie je nezávislým hráčom

Rjabkov: Európa nie je nezávislým hráčom

Európa môže sotva konať nezávisle, pokiaľ ide o jej vzťahy s Ruskom. Vyhlásil to námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov, ktorý súčasnú politiku Spojených štátov nazval dedičstvom predchádzajúcej administratívy.

“Najmä pokiaľ ide o Rusko, neverím že dnešná Európu koná ako nezávislý hráč,” povedal Rjabkov v rozhovore pre magazín International Affairs. “Vytvorili taký neporiadok a takú veľkú záťaž vo vzťahoch s Ruskom, že bude pre nich ťažké sa jej zbaviť.”

Námestník rezortu diplomacie síce priznal, že niektorí európski politici prejavujú snahu udržiavať normálne bilaterálne vzťahy, avšak tieto zámery by sa mali odzrkadľovať aj v činoch.

“Vidíme vyhlásenia, ktoré odrážajú pocity veľkej časti obyvateľov Európy, najmä tých, ktorí chcú mať s Ruskom normálne vzťahy, vrátane ekonomických,dodal diplomat.

Pripomenul tiež situáciu, keď Európa v roku 1996 zaujala tvrdé stanovisko proti sankciám Spojených štátov voči Kube. Únia vtedy využila na ochranu svojho podnikania kvôli obmedzujúcim opatreniam Helms-Burtonovho zákona právne nástroje.

Rjabkov je presvedčený, že nové reštrikcie nedávajú ani súčasným a budúcim americkým lídrom dostatočný manévrovací priestor. Tamojším vládnym predstaviteľom podľa neho len obmedzujú priestor na realizovanie nezávislej politiky. Vzhľadom na súčasné protiruské nálady amerického establišmentu, vyjadril pochybnosť o zmiernení obmedzení, nakoľko by to vyžadovalo súhlas oboch komôr amerického Kongresu.

Diplomat si myslí, že kroky amerických zákonodarcov ovplyvnili vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom vo významnej miere a podľa jeho slov budú mať “dlhodobé následky”.

“Ťažko predpovedať, koľko času bude trvať vytvorenie viac-menej normálneho ‚modus operandi‘ so Spojenými štátmi. Pokúsime sa to však dosiahnuť,” vyjadril nádej druhý muž ruskej diplomacie.

Foto zdroj: https://www.srbijadanas.com/vesti/svet/restriktivne-mere-protiv-diplomata-sad-u-rusiji-pocinju-1-septembra-2017-07-28

(tom)