Roboti sú už tu. Treba sa ich báť?

Roboti sú už tu. Treba sa ich báť?

Roboti vraj do asi tridsiatich najbližších rokov vyvolajú masovú nezamestnanosť, strašili nedávno titulky médií po celom svete. A pripojili aj hrozivú konkrétnu predpoveď – o prácu vraj príde polovica pracujúcich. Vlnu poplašne znejúcich správ vyvolali vyhlásenia počítačových vedcov Mosheho Vardiho z Riceho univerzity a Barta Selmana z Cornellovej univerzity. Na výročnom stretnutí Americkej asociácie pre rozvoj vedy varovali, že vlády a spoločnosť nie sú pripravené na zrýchľujúce sa tempo pokroku v robotike a umelej inteligencii.

Podľa optimistov pribudnú nové pracovné miesta. Vardi a Selman upozornili, že spoločnosti ako Google, Facebook, IBM, Tesla či Microsoft investujú miliardy do umelej inteligencie. A tá sa veľmi rýchlo presúva z výskumných centier do praxe. „Blíži sa doba, keď stroje prekonajú ľudí v takmer akejkoľvek úlohe,“ hovorí Moshe Vardi.

V prípade zložitých problémov a závažných otázok nie je zodpovedné vyvodzovať závery z obmedzených dát – či v tomto prípade z postojov dvoch vedcov. Hrozbe takzvanej technologickej nezamestnanosti sa venujú mnohí ďalší odborníci a týkajú sa jej početné štúdie. A nie vždy súhlasia s Vardim a Selmanom. Zatiaľ nemožno hovoriť o konsenze, dokonca ani o väčšinovom názore. V skutočnosti je postoj relevantnej odbornej obce rozdelený na dve približne rovnako veľké skupiny.

Dokazuje to napríklad prieskum agentúry Pew Research Center na vzorke takmer dvetisíc ekonómov a technologických profesionálov. Z nich 48 % sa vyjadrilo, že technológie spôsobia zánik vyššieho počtu pracovných miest, než ich vytvoria. Opačný, optimistický názor, vyjadrilo 52 %.

Optimisti súhlasia, že inovácie povedú k zániku mnohých zamestnaní či celých pracovných odvetví, a tak znížia počet pracovných miest. No zároveň dodávajú, že tento pokles bude krátkodobý. Napokon ho vykompenzuje vznik nových povolaní.

Niektorí prominentní technologickí vizionári dokonca hovoria, že trendom v budúcnosti nebude udržovanie súčasného stavu pracovného trhu, ale jeho pozitívna transformácia. Zánik postihne predovšetkým horšie platené pracovné pozície pre nekvalifikovaných zamestnancov. A naopak, vznikať budú predovšetkým lepšie platené povolania vyžadujúce vzdelaných ľudí. V dôsledku toho stúpne životný štandard populácie aj počet edukovaných obyvateľov.

Prostitútky bez práce, vyťažení záhradníci

V ohrození je veľmi pestrá zmes zamestnaní. V najbližších dekádach sa po novej práci budú musieť poobzerať napríklad vodiči, ktorí tvoria až 10 % všetkých pracujúcich. Príčinou bude rozmach autonómnych vozidiel, ktorý by mal nastať v priebehu 25 rokov. Neistá budúcnosť sa ďalej črtá pracovníkom vo výrobe aj v predaji. Rovnako tiež čašníkom v reštauráciách. Prinajmenšom čiastočne ich nahradia samoobslužné kiosky s tabletmi. Podľa odborníkov môže dôjsť aj k výraznému zníženiu počtu učiteľov. Umožnia to nové počítačové nástroje a metódy vzdelávania ako špeciálne aplikácie či on-line kurzy.

Podľa Vardiho a Selmana môže „vymretiu“ čeliť dokonca aj prostitúcia. Prostitútky by mohli vytlačiť špecializované sex-roboty. Naopak, o svoju prácu sa podľa správy konzultačnej spoločnosti McKinsey nemusia obávať riaditelia spoločností, lekári, ale ani záhradníci, údržbári či domáce opatrovateľky chorých.

Skorý zánik vraj hrozí až polovici súčasných pracovných miest. Technologická nezamestnanosť nie je predmetom úvah, obáv a výskumov iba v posledných rokoch. Podľa spisovateľa Gregoryho Woirola ide o fenomén taký starý, ako vynález kolesa. V minulom storočí pred technologickou nezamestnanosťou varovali desiatky ekonómov už v 30. či 60. rokoch.

Foto zdroj: http://www.transport.sk/spravy/auto-aktuality/7291-automobilka-opel-obmedzuje-pre-sankcie-produkciu-v-rusku.html

 (bre)