Rok 2017 v EÚ: Brexit, neefektívna migračná politika, vyhrážky Bruselu a kontraproduktívne protiruské sankcie

Rok 2017 v EÚ: Brexit, neefektívna migračná politika, vyhrážky Bruselu a kontraproduktívne protiruské sankcie

Končiaci sa rok bol pre budúcnosť Európskej únie v mnohých smeroch zásadný, napriek tomu sa však prakticky nič nezmenilo. Aspoň taký názor vo svojom článku prezentovala agentúra ČTK. My sme ho doplnili o vlastný pohľad.

Zásadnou otázkou je v tomto smere predovšetkým zavŕšenie procesu odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, ktorý má vyvrcholiť v marci roku 2019. Ďalšou aktuálnou témou je utečenecká kríza a z toho vyplývajúca politika Európskej únie, ktorá medzi členskými štátmi eurobloku spôsobuje rozpory.

Česká spravodajská agentúra vo svojej genéze pripomína, že v marci tohto roku obdržal predseda Európskej rady Donald Tusk list od premiérky Spojeného kráľovstva Theresy Mayovej, ktorým sa oficiálne spustil proces odchodu Londýna z Európskej únie.

My sme si dovolili doplniť analýzu o svoj pohľad. Britská ministerská predsedníčka v obave pred oslabenou pozíciou v súvislosti s rokovaniami s Bruselom, vyhlásila na jún tohto roku predčasné voľby. Tie však nedopadli podľa jej očakávania, nakoľko britskí Konzervatívci prišli o dovtedajšiu parlamentnú väčšinu.

Ruka v ruke s následnou komplikovanou situáciou v rámci britskej domácej politiky, začali prebiehať zdĺhavé rokovania medzi Bruselom a Londýnom o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ. Do konania samitu Európskej únie, ktorý sa konal minulý týždeň sa podarilo dosiahnuť dohodu o ochrane práv Britov v Únii a európskych občanov vo Veľkej Británii. Obe strany dosiahli zhodu aj o budúcom hraničnom režime medzi Írskou republikou a Severným Írskom.

V dôsledku Brexitu však nastali zmeny aj v samotnej Európskej únii. Nemecko a Francúzsko sa v obave pred podobnými pokusmi zo strany iných členských štátov usilujú o hlbšiu integráciu eurobloku. Emmanuel Macron síce v májových prezidentských voľbách zvíťazil, avšak na domácej scéne čelí kritike napríklad za reformu pracovného trhu. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyšla zo septembrových parlamentných volieb napriek víťazstvu de facto ako porazená. Jej materská CDU dosiahla druhý najhorší povojnový výsledok a doteraz sa jej nepodarilo zostaviť novú vládu.

Problematická situácia je však aj v rámci utečeneckej politiky Európskej únie. Brusel núti členské štáty akceptovať migrantské kvóty, s ktorými nesúhlasia predovšetkým štáty Vyšehradskej skupiny. Neefektívnosť prerozdeľovacej schémy priznal minulý týždeň aj predseda Európskej rady Donald Tusk.

Eurokrati zároveň namiesto rešpektovania suverénneho názoru členských štátov bloku, prichádzajú s iniciatívami, prostredníctvom ktorých chcú prinútiť stredoeurópske krajiny k poslušnosti, čo má úplne opačný efekt.

Bodkou pred skončením roku 2017 bolo bezprecedentná aktivácia Článku 7 Zmluvy o Európskej únii voči Poľsku za reformu súdneho systému v krajine a taktiež rozhodnutie opätovne predĺžiť protiruské sankcie do polovice budúceho roka. A to aj napriek tomu, že týmito ekonomickými opatreniami prichádza Európska únia a predovšetkým jej členské štáty o miliardy eur.

Aj takto vyzeral rok 2017 …

Foto zdroj: http://www.russia-direct.org/opinion/russia-eu-relations-after-brexit

(tom)