Rómovia na Slovensku – veľa názorov a žiadne riešenie

Rómska tematika bola v nedeľu na poludnie jadrom dvoch televíznych debát. Piati poslanci NR SR v relácii TA3 „V politike“ riešili internátnu výchovu rómskych detí, hneď na to minister vnútra Róbert Kaliňák a podpredsedníčka NR SR  Lucia Ďuriš Nicholsonová v relácii RTVS „O päť minút 12“ hovorili o bezpečnosti v osadách.

Róbert Kaliňák (Smer-SD) uviedol, že v 1 400 osadách z 1 600 sa situácia zlepšila. Nápravu v ďalších 200 vidí v prijatí zákona, aby policajti razantnejšie zakročili v lokalitách s vysokou kriminalitou, aby sa „vytvoril lepší vzťah medzi majoritou a minoritou.”

Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) oponovala, že na riešenie problému iba v 200 osadách netreba prijímať samostatný zákon. Poukázala na to, že SaS rozhodovanie o zriaďovaní komunitných centier považuje za kľúčové a navrhuje prepojiť ich so sociálnymi podnikmi.

Róbert Kaliňák pripomenul, že ministerstvo to už na viacerých miestach robí. Poukázal na potrebu naučiť Rómov pracovným návykom a na zabezpečenie bezpečnosti majority – inak jej vzťah s rómskou menšinou nebude dobrý. Mieni riešiť problémy záškoláctva a priestupky maloletých, ale odmietol, že ich chce zatvárať.

Podpredsedníčka SaS mu vyčítala, až po 10 rokoch zistil, že sa v rómskych osadách „deje niečo obťažujúce”. Žiadala, aby nezatvárali ľudí, ktorí nič nemajú, a občas sa snažia dostať do väzenia: majú tam lepšie podmienky ako doma.

Štyria poslanci NR SR v relácii na TA3 riešili internátnu výchovu rómskych detí. V pozitívnom svetle ju vidí Milan Krajniak (Sme rodina). Podporuje kroky ministra vnútra v otázke riešenia rómskej kriminality. Nechce zatvárať neplatičov pokút do väzenia, navrhuje zrušiť priestupkovú imunitu v osadách.

Miroslav Číž (Smer-SD) podporuje internátne vzdelávanie rómskych detí. Žiada zachovať sociálny rozmer a prijímať opatrenia platiace pre všetkých občanov a nie iba pre Rómov.

Jaroslav Paška (SNS) berie kriminalitu v osadách ako sociálny problém. Poukázal na to, že mnohí obyvatelia osád nepracujú a dávky im stačia na naplnenie základných životných potrieb. Odsúdil kriminalitu, úžeru, nízke hygienické nároky a krádeže dreva.

Anna Verešová (OĽANO) pripomenula na to, že je problém riešenia rómskej problematiky dlho zanedbaný. Je nespokojná s činnosťou ministra vnútra. Žiadala zlepšiť terénnu prácu, ambulantné služby, zabezpečiť povinnú predškolskú výchovu pre rómske deti od troch rokov.

Naši politici v tejto tematike napredujú tak pomaly, že začlenenie rómskych spoluobčanov do spoločnosti podobným tempom potrvá ešte dobrých sto rokov.

(pal)

Foto zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/20735744/kalinak-a-gaspar-hovorili-v-krompasskej-osade-o-otravujucej-kriminalite.html