Rozhovory medzi KĽDR a Južnou Kóreou: Keď sa USA odsunú v rozhovoroch nabok, regionálni hráči nájdu riešenia

Kórejské rozhovory by mohli byť ďalším príkladom toho, že keď sa do situácie neangažujú Spojené štáty, regionálni hráči nájdu mierové riešenie. V rozhovore pre spravodajský portál RT to vyhlásil bezpečnostný analytik Charles Shoebridge.

Severná Kórea a Južná Kórea uskutočnili v utorok prvé oficiálne rozhovory za posledné dva roky. Vzájomné rokovania sa uskutočnili v demilitarizovanej zóne, ktorá sa nachádza na spoločných hraniciach.

Obe strany sa pri tejto príležitosti dohodli na účasti severokórejských športovcov na olympijských hrách, ktoré sa budú konať vo februári 2018 v juhokórejskom Pchjongčchangu. Diskutovali tiež o možnom spojení rodín, ktorých rozdelila kórejská vojna. Dôležitým bodom bolo, že Pchjongjang a Soul sa dohodli na dialógu medzi armádnymi predstaviteľmi, aby sa tak vyhli vojenským incidentom.

Spoločné rozhovory nasledujú po mesiacoch eskalácie napätia medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi.

Americký prezident Donald Trump teraz tvrdí, že práve jeho agresívny postoj k Pchjongjangu umožnil diplomatický prielom.

Vláda vo Washingtone síce uvítala vzájomné rozhovory, avšak jej predstavitelia sa ich priamo nezúčastňujú.

Bezpečnostný analytik Charles Shoebridge pri tejto príležitosti vyhlásil, že „znova a znova vidíme situáciu, že keď sa USA a ich zahraničná politika odsunú bokom, mierové riešenia nájdu miestni hráči“.

Poznamenal však, že napriek dialógu treba byť opatrný a nepreháňať očakávania prílišným optimizmom.

„Ide predovšetkým o rozhovory o športe a o účasti na olympijských hrách. Je to však veľmi povzbudzujúci krok, ako aj sám Donald Trump uznal,“ dodal Shoebridge.

Samozrejme, že na verejnosť neprenikli informácie o čom zástupcovia oboch krajín Kórejskeho polostrova debatovali za zatvorenými dverami. Oficiálny výstup totiž nemusí zodpovedať tomu, čo bolo podstatou vzájomných rozhovorov.

Foto zdroj: http://www.businessinsider.com/breakthroughs-from-north-and-south-koreas-high-level-talks-in-years-2018-1

(tom)