Rozmiestnenie armád NATO v Európe ohrozuje samotné štáty, v ktorých sa vojská Aliancie nachádzajú

Zvyšovanie vojenskej prítomnosti Severoatlantickej aliancie v blízkosti hraníc Ruskej federácie výrazne zhoršuje bezpečnostnú situáciu v krajinách, kde sú umiestnené vojská a vojenské zariadenia vojenského paktu. Varoval v rozhovore pre agentúru Interfax prvý námestník ruského ministra zahraničných vecí Vladimír Titov.

Poznamenal tiež, že z hľadiska ruskej národnej bezpečnosti vníma Moskva prítomnosť vojsk NATO ako jednu z najväčších vojenských hrozieb pre krajinu. Tieto aktivity podľa jeho vyjadrenia zahŕňajú okrem iného vojenské kontingenty presúvajúce sa k ruským hraniciam, ale aj rozmiestňovanie strategických raketových obranných systémov.

Titov upozornil, že okrem fungujúceho zariadenia s raketovým štítom, ktoré sa v súčasnosti nachádza v Rumunsku, plánuje Severoatlantická aliancia v roku 2018 uviesť do prevádzky podobnú raketovú základňu v poľskom meste Redzikowo.

Národné Noviny v polovici decembra informovali, že Spojené štáty plánujú vyčleniť 214 miliónov dolárov na vybudovanie letísk, tréningových plôch a ďalších vojenských zariadení v Rumunsku, Maďarsku, Lotyšsku, Estónsku, Nórsku, Luxembursku, na Islande a tiež v Slovenskej republike. Zámerom posilnenia vojenskej prítomnosti Spojených štátov v týchto krajinách je boj proti tzv. ruskej agresii.

Severoatlantická aliancia za posledných päť rokov strojnásobila svoju vojenskú prítomnosť na západných hraniciach Ruska, čím prinútila Moskvu podniknúť odvetné opatrenia. Minulý týždeň to vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu.

„Štyri taktické skupiny na úrovni vojenského práporu sú americké obrnené brigády rozmiestnené v Pobaltí a Poľsku, ďalej sú to štáby medzinárodných divízií NATO v Poľsku a Rumunsku,“ doplnil Šojgu s tým, že počet vojakov vzrástol z 10-tisíc na 40-tisíc.

Upozorňujeme, že vo svetle vyjadrení ruských predstaviteľov sa naša vlasť de facto umožnením prítomnosti americkej armády na leteckej základni v Malackách a na letisku Sliač podieľa na zhoršení bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike.

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/414633-nato-forces-reduce-security/

(tom)