Rožňava obnovuje banícku fontánu s orlojom

Rožňava obnovuje banícku fontánu s orlojom

Slávnostné spustenie obnovenej fontány s baníckym orlojom pripravilo mesto Rožňava na 12. septembra o 17-tej hodine. Fontána dlhodobo chátrala, na jar tohto roku sa z iniciatívy primátora začalo s jej rekonštrukciou.

Kompozícia monumentu pozostáva zo siedmych baníckych kahancov vyrobených z bronzu. Banícke lampy sú umiestnené vo fontáne obloženej mramorom. Dielo vzniklo v rokoch 1973 až 1975 a jeho autorom je rožňavský rodák sochár Dezider Köves. Monument je pamiatkou na bohatú históriu baníctva v Rožňave, ktorá v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia zažívala stavebný boom. V časoch aktívnej prevádzky bola v osemhodinových intervaloch pri fontáne spúšťaná zvonkohra s melódiou baníckej hymny. Voda vo fontáne má symbolizovať podzemné vody – nepriateľa baníkov a číslo sedem symbolizuje sedem storočí slávnej baníckej histórie Rožňavy.

Okolie fontány bude skrášlené novými kvetináčmi a lavičkami, aby sa vytvorila príjemná oddychová zóna pre obyvateľov aj návštevníkov mesta. V budúcnosti sa zvažuje aj realizácia vypracovaného projektu na revitalizáciu okolia bývalého Domu služieb.

Foto zdroj:NN
gemer.korzar.sme.sk/c/20568062/v-roznave-opravia-fontanu-banicky-orloj

(iri)