Rubeľ expanduje a dolár stráca svoje dominantné postavenie

Rubeľ expanduje a dolár stráca svoje dominantné postavenie

Ruský rubeľ môže v bývalých sovietskych republikách zohrávať v najbližšej budúcnosti väčšiu úlohu. Aspoň tak sa domnieva ruská centrálna banka. Pripomíname, že rubeľ sa v rámci obchodovania so štátmi euroázijskej hospodárskej únie (EEU) a tiež krajinami Spoločenstva nezávislých štátov (CIS) snaží konkurovať predovšetkým americkému doláru.

Centrálna banka tvrdí, že do roku 2035 sa môže rubeľ rozšíriť predovšetkým do zoskupenia krajín EEU, ktoré je obchodným a politickým blokom spájajúcim Rusko, Kazachstan, Bielorusko, Arménsko a Kirgizsko. Podľa banky podobný predpoklad možno očakávať aj v rámci Spoločenstva nezávislých štátov.

Obchodné transakcie denominované v ruských rubľoch predstavujú v súčasnosti objem vo výške 69 miliárd dolárov. Na porovnanie obchody uzatvorené v eurách majú hodnotu 5 miliárd dolárov a samotné transakcie v dolároch sa pohybujú na úrovni 18 miliárd amerických dolárov. Len za posledných šesť rokov stúpol percentuálny podiel obchodovania v ruskej mene v krajinách euroázijskej hospodárskej únie (EEU) z 56 na 75 percent. Podiel dolára sa za sledované obdobie znížil z 35 na 19 percent.

Úspech vplyvu ruského rubľa vyplýva z rastúcej ruskej dominancie v postsovietskom regióne. Moskva má v súčasnosti plány na prechod k obchodovaniu s národnými menami na úkor dolára aj s inými krajinami.

Ruská federácia v tomto smere rokuje s mnohými krajinami, predovšetkým s Tureckom, Egyptom a Iránom. Problémom však je, že ruská mena bola v posledných rokoch nestabilná. Pokles cien ropy sa odrazil aj v hodnote rubľa k americkému doláru. Za ostatný rok sa však ruská mena vo vzťahu k doláru stabilizovala.

Štáty ekonomického združenia BRICS patria medzi kľúčové trhy, na ktorých má rubeľ významné postavenie. V rusko-indickom obchode sa podiel cudzích mien a predovšetkým dolára znížil z 96 na 80 percent. Obchod medzi Moskvou a Pekingom zaznamenal zvýšený podiel výmeny tovarov, za ktoré sa platilo buď rubľami alebo čínskymi jüanmi. V priebehu jedného roku toto číslo stúplo z 13 na 16 percent.

Ruka v ruke so slabnúcim vplyvom amerického impéria rastie význam štátov východnej Aliancie nielen, čo sa týka politiky ale aj ekonomiky.

Foto zdroj: https://nation.com.pk/25-Nov-2016/russian-ruble-resumes-recovery-as-exporters-seen-selling-dollars

(tom)