Rusi sa s eurokratmi nezhodujú v otázke finančnej pomoci Damasku

Rusi sa s eurokratmi nezhodujú v otázke finančnej pomoci Damasku

Medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou panuje nezhoda v otázke povojnovej rekonštrukcie Sýrie. Moskva, ktoré chce v nadchádzajúcich mesiacoch začať obnovovať túto vojnou zničenú krajinu, od Európskej únie očakáva zaplatenie účtov očakáva. Tieto požiadavky sa však nenašli v Bruseli pochopenie. v Sýrii spôsobili ruské ozbrojené sily.

Ruský veľyslanec pri Európskej únii Vladimír Čizov vyhlásil, že európske štáty budú musieť znášať dôsledky, ak odmietnu finančnú podporu na obnovu Sýrie.

Európska únia momentálne čelí viacerým tlakom. V rámci eurobloku panuje nesúhlas mnohých členských štátov s utečeneckou politikou eurokratov. Brusel musí tiež odolávať tlaku Turecka, v ktorom sa nachádza najviac sýrskych utečencov. Ďalší problém súvisí s nárastom popularity antisystémových, euroskeptických a protimigračných strán, ktoré ohrozujú doterajší politický establišment v jednotlivých krajinách

Euroblok doteraz trval na tom, že vytvorenie fondu na obnovu Sýrie príde až po politickom urovnaní tamojšej situácie a po dohode s režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

„V súčasnosti je v záujme EÚ, aby zvýšila tlak na Rusko tým, že neposkytne žiadne peniaze,“ vyhlásil nemenovaný európsky diplomat, ktorý je oboznámený s politikou EÚ voči Sýrii. Poznamenal tiež, že Brusel si týmto spôsobom pripravuje pôdu na realizáciu povojnového riešenia v krajine.

„Európska únia chce najprv vidieť politickú transformáciu, ale medzičasom trpia tamojší občania. Preto dúfame, že nadišiel čas ísť nad rámec základnej humanitárnej pomoci smerom k niečomu podstatnejšiemu,“ uviedol zdroj z prostredia EÚ.

Čizov sa domnieva, že Európska únia bude svojím finančným programom vo významnej miere participovať na obnove krajiny. Na otázku, čo nastane, ak Brusel odmietne poskytnúť peniaze, ruský diplomat vyhlásil, že potom Únia bude musieť znášať dôsledky tohoto rozhodnutia.

„Budeme sa koordinovať s ďalšími potenciálnymi hráčmi. Hypoteticky Irán môže povedať, že určitú sumu na rekonštrukcie vyčlení,“ myslí si ruský veľvyslanec.

Je azda logické, že západné štáty by mali finančne participovať na rekonštrukcii Sýrie, nakoľko sa svojou politikou podieľali na rozvrate tohto štátu.

Foto zdroj: https://www.globalresearch.ca/us-nato-sponsored-atrocities-in-syria-it-is-our-soul-the-destruction-of-aleppo-syrias-oldest-city/5307474

(tom)