Rusi sú proti americkej účasti na rozhovoroch o urovnaní ukrajinského konfliktu

Rusi sú proti americkej účasti na rozhovoroch o urovnaní ukrajinského konfliktu

Námestník ruského ministra zahraničných vecí povedal, že prizvanie Američanov rokovať o mierovom urovnaní situácie na ukrajinskom Donbase, by tomuto procesu nepomohlo. Poznamenal však, že konzultácie medzi Moskvou a Washingtonom o tejto otázke by mohli priniesť pozitívne zmeny.

„Zmena formátu by neviedla k ničomu, som si tým úplne istý,“ oznámil Grigorij Karasin v odpovedi na otázku, či považuje za rozumné začleniť americkú delegáciu do takzvaného normandského formátu. V rámci neho totiž rozhovory o mierovom urovnaní konfliktu medzi Kyjevom a Doneckou a Luhanskou ľudovou republikou, vzájomne vedú Ukrajina, Rusko, Nemecko a Francúzsko.

Ako je známe, tam kde sa USA neangažujú, dokážu lokálni hráči nájsť v mnohých prípadoch spoločnú reč. Aj tak by sa to dalo opísať inými slovami.

Zástupca ruského šéfa diplomacie ohľadne deeskalácie konfliktu poukázal na dôležitosť konštruktívneho prístupu zo strany Ukrajiny.

„Bohužiaľ, ukrajinské orgány zatiaľ chcú vyriešiť všetky svoje problémy prostredníctvom ruky niekoho iného. Táto cesta však nevedie nikam. Podobný plán je odsúdený na zánik od samého začiatku,“ vysvetlil Karasin. V tejto súvislosti pripomenul existenciu tzv. Surkov-Volkerovho kanála, v rámci ktorého medzi sebou komunikujú Spojené štáty a Rusko. Karasin vyjadril nádej, že táto komunikácia bude mať na ukrajinský konflikt pozitívny vplyv.

Na vysvetlenie, Vladislav Surkov je poradcom ruského prezidenta, ktorému zodpovedá za interakciu s bývalými sovietskymi republikami. Kurt Volker je zase osobitným zástupcom Spojených štátov pre rokovania s Ukrajinou. Počas ich nedávnych rozhovorov koncom januára, prišla americká strana s podrobným plánom postupného nasadenia mierovej misie OSN na Donbase. Ruský predstaviteľ ho vtedy označil za vyvážený a sľúbil pokračovať v diskusii po podrobnom preskúmaní návrhu.

Foto zdroj: https://www.rt.com/politics/418301-snr-russian-diplomat-opposes-us/

(tom)