Ruská inflácia je práve teraz na rekordne nízkej úrovni

Ruská inflácia je práve teraz na rekordne nízkej úrovni

Inflácia v Ruskej federácii dosiahla rekordne nízku hodnotu 2,18 percenta. Pre porovnanie, inflácia v Spojených štátov sa v súčasnosti drží na úrovni 2,2 percent. V roku 2017 vzrástli spotrebiteľské ceny v Rusku len o 2,5 percenta. Rok pred tým došlo k nárastu cien o 5,4 percent.

Mimoriadne nízke inflačné ukazovatele sú pre Rusko bezprecedentné. Krajina zápasila takmer štvrťstoročie s vysokým nárastom cien. V 90-tych rokoch 20. storočia bola výška inflácie v krajine na úrovni, ktorá je typická pre tie najchudobnejšie štáty: 2,509 percent v roku 1992, 840 percent v roku 1993 a 215 percent v roku 1994.

Situácia sa začala zlepšovať až v roku 2000, keď ceny vzrástli už „len“ o 20 percent. Naposledy bola dvojciferná inflácia zaznamenaná v roku 2015 – 12,91 percent. Odhad na tento rok sú 2 percentá, pričom ruská centrálna banka si za cieľ dala úroveň 4 percent.

Podľa analytikov je to dobrá správa pre ekonomiku aj spotrebiteľov. „Z nízkej inflácie profitujú výrobcovia. Pri stabilných cenách nemusia prehodnocovať svoje náklady, čím výrobné náklady ostávajú nezmenené,“ uviedla Anna Kokoreva, zástupkyňa riaditeľa analytického oddelenia známej maklérskej firmy.

Nízka inflácia taktiež prispieva k zníženiu kľúčovej úrokovej sadzby centrálnou bankou, čo vedie k lacnejším hypotékam a pôžičkám pre podnikateľov a spotrebiteľov. Úvery z dôvodu hospodárskej krízy v Rusku stagnujú, ale postupne sú čoraz prístupnejšie, čím prispievajú k oživeniu hospodárstva krajiny.

Tieto pozitívne ukazovatele prichádzajú paradoxne práve v čase ekonomických reštrikcií zo strany USA a Európskej únie.

Foto zdroj: https://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/europe/russia/moscow/

(tom)