Ruské média píšu, že Babišova vláda by mohla vyvinúť tlak na zrušenie protiruských sankcií

Ruské média píšu, že Babišova vláda by mohla vyvinúť tlak na zrušenie protiruských sankcií

V súvislosti s volebným víťazstvom hnutia ANO Andreja Babiša, ruské média napísali, že vláda pod vedením tohto českého miliardára slovenského pôvodu, by mohla vyvinúť tlak na zrušenie protiruských sankcií. Denník Kommersant vo svojom článku uviedol, že vláda pod Babišovým vedením bude viac spolupracovať so štátmi východnej Európy, ktoré sú nespokojné s politikou Bruselu.

Na margo českých volieb ruský denník Kommersant uviedol, že v programe víťaza volieb -hnutia ANO sa píše o snahe vypracovať novú stratégiu vzťahov s Ruskom. Tento druh spolupráce by mal podľa ANO upevniť bezpečnostnú architektúru v rámci Európy a prispieť k zlepšeniu česko-ruských vzťahov.

“Líder ANO od roku 2014 vyhlasoval, že sankcie voči Moskve sú neúčinné, a tento rok v októbri podporil názor prezidenta Miloša Zemana, ktorý navrhol uznať pripojenie Krymu (k Rusku) a vyplatiť Ukrajine kompenzáciu,” napísal Kommersant vo svojom najnovšom vydaní. Denník sa domnieva, že práve pre výroky o Rusku nemá Babiš podporu u doterajšieho koaličného partnera – českých sociálnych demokratov (ČSSD).

Rossijskaja gazeta pripomína, že ministri za ČSSD boli počas vládnutia premiéra Bohuslava Sobotku až príliš závislí od Bruselu.

“Často to nezodpovedalo národným záujmom Česka, alebo im to dokonca priamo škodilo. Česi sú navyše veľmi citliví na všetko, čo sa týka ich zvrchovanosti,” napísal v komentári denník. V článku však noviny označili hnutie ANO za centristické zoskupenie s prvkami populizmu.

Spravodajský portál Vesti si všimol podobné názory, ktoré má Andrej Babiš s českým prezidentom Milošom Zemanom. Tie sa týkajú predovšetkým Ruska a politiky Európskej únie.

Ďalší ruský portál Politikus upozornil aj na nesúhlas šéfa ANO s direktívnou politikou Európskej únie ohľadne prerozdeľovania utečencov v rámci eurobloku.

Národné Noviny sa však domnievajú, že predvolebná rétorika Andreja Babiša sa nemusí odraziť v zahraničnopolitických otázkach. Zvlášť ak si bude musieť vybrať svojho koaličného partnera, ktorý by mohol korigovať zahranično politické otázky. V prípade, že by si hnutie ANO vybralo za partnera Okamurovu Slobodu a priamu demokraciu (SDP) s tichou podporou komunistov, tento problém by zrejme odpadol. Avšak tento variant je veľmi nepravdepodobný, nakoľko ANO sa usiluje obnoviť spoluprácu so svojimi doterajšími koaličnými partnermi – ČSSD a KDU-ČSL …

Foto zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/vyhledy-2017-ceskou-politickou-scenu-ceka-promena-ftn-/tema.aspx?c=A170101_214514_pozice-tema_lube

(tom)