Ruskí senátori považujú ukrajinský zákon o reintegrácii Donbasu za cestu k vojne a obvinili Západ z podnecovania konfliktu

Ruskí senátori považujú ukrajinský zákon o reintegrácii Donbasu za cestu k vojne a obvinili Západ z podnecovania konfliktu

Horná komora ruského parlamentu odsúdila nový ukrajinský zákon o reintegrácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Poslanci ho považujú ako krok smerom k novej vojne. Zároveň obvinili štáty Západu z podnecovania ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

„Je pravdou, že Ukrajina sa stala obeťou dôslednej a zdĺhavej hybridnej agresie, ale zdrojom tejto agresie nebolo Rusko. Systémová politická a sociálno-ekonomická kríza, ktorú zažila Ukrajina, je výsledkom akcií Západu, ktoré podnecujú Kyjev k vyriešeniu problému na Donbase silou,“ píše sa v stredajšom vyhlásení Rady Federácie.

Rusí senátori poznamenali, že nedávno schválený ukrajinský zákon o opätovnom začlenení Donbasu je typickým príkladom vojnového štvania, pretože nazýva Rusko agresorom a samozvané republiky Luhansk a Doneck považuje za okupované územie. To podľa nich umožňuje reštartovanie konfliktu v plnej sile.

Moskva už pred tým uviedla, že nová ukrajinská legislatíva neberie do úvahy minské dohody, ktoré sú vnímané ako hlavný nástroj pre riešenie ukrajinského konfliktu.

Ruskí zákonodarcovia v tejto súvislosti uviedli, že jediný spôsob, ako režim v Kyjeve prinútiť dodržiavať dohody z Minska, je neustály tlak zo strany národov a medzinárodných organizácií, na ktorých Ukrajina závisí politicky a ekonomicky.

Pripomíname, že ukrajinský režim začal v apríli 2014 – po zvrhnutí legitímneho prezidenta Viktora Janukovyča – vojenskú operáciu na Donbase. Dôvodom bolo, že miestni obyvatelia odmietli uznať novú vládu v Kyjeve. Situácia však eskalovala a v dôsledku vyostrenia konfliktu boli vo februári 2015 podpísané v bieloruskej metropole minské dohody, ktoré Doneckej a Luhanskej ľudovej republike dávajú zvláštny status.

Foto zdroj: https://www.unian.info/war/1391017-four-ukrainian-soldiers-wounded-in-donbas-in-last-day.html

(tom)