Rusko-americké letecké spojenie by mohlo byť prerušené, pretože USA znižujú vydávanie víz – Moskva

Rusko-americké letecké spojenie by mohlo byť prerušené, pretože USA znižujú vydávanie víz – Moskva

Priame lety medzi Ruskom a Spojenými štátmi by sa mohli úplne zastaviť kvôli pretrvávajúcej politike vízového blokovania Washingtonu proti ruským občanom, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

“Nemôžeme vylúčiť, že obe krajiny by mohli zostať bez priamej leteckej dopravy. Aeroflot, ktorá je jedinou spoločnosťou, ktorá prevádzkuje pravidelné lety medzi Ruskom a Spojenými štátmi, by mohla byť nútená ich zastaviť, pretože jej piloti čelia narastajúcim ťažkostiam s americkými vízami, “ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení . Zástupca spoločnosti Aeroflot odvtedy potvrdil pretrvávajúce problémy s získaním amerických víz pre pilotov do ruských médií.

Minulý rok USA predĺžili čakaciu dobu víz na 85 dní a nedávno ju zvýšili na 250 dní a žiadajú o vízum “skutočne zbytočné”. Nedostatok konzulárneho personálu, ktorý Washington uviedol ako dôvod omeškania, nie je skutočný dôvod za “blokádou”, povedal ministerstvo.

“Washington zaviedol vízovú blokádu vedome, ako ďalší spôsob, ako vyvinúť tlak [na Moskvu]. Zámerne sa zameriavajú na ruských občanov kvôli nezávislej medzinárodnej politike Ruska, čím ohrozujú výlety za obchodné, kultúrne, vedecké a jednoducho rodinné a priateľské príležitosti, hromadne, “ píše sa v prehlásení.

“Zdá sa, že americké úrady sa obávajú, že návštevníci Rusov otvoria oči obyčajných Američanov o absurdnosti protirušskej propagandy, ktorú prinášajú, a preto účelne narušujú kontakt medzi ľuďmi.”

Zatiaľ čo Washington uviedol nedávny reťazec vylúčenia vzájomných diplomatov ako príčinu dodatočného času na spracovanie žiadosti o vízum, podľa ministerstva tento vývoj v skutočnosti nevysvetľuje.

Najnovšia nepriateľská akcia zo strany USA sa uskutočnila v marci po erupcii škandálu Skripal, keď viaceré západné národy vyhostili ruských diplomatov a prejavovali “solidaritu” s Veľkou Britániou. Zatiaľ čo väčšina z nich vyhostila len jednu alebo dve, Washington vyhnal 60 ruských diplomatov, vrátane niektorých s misiou OSN. Tiež nariadil uzavretie ruského konzulátu v Seattli.

Moskva odsúdila tento krok a odpovedala vyhostením rovnakého počtu diplomatov z každého príslušného národa, ako aj uzavretia amerického konzulátu v Petrohrade. Žiadny z amerických konzulátnych pracovníkov však nebol ovplyvnený a boli preložení do diplomatickej jednotky v Moskve, uviedlo ministerstvo.

“Takže nič neovplyvnilo udeľovanie víz – ak to bolo túžba uskutočniť. Ale USA to zjavne nemajú, “ zdôraznil ministerstvo.

Zdroj:  https://www.rt.com/news/424619-us-russia-flight-connection-visas/?utm_source=browser&utm_medium=push_notifications&utm_campaign=push_notifications

Foto zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aeroflot_Russian_Airlines_McDonnell_Douglas_DC-10.jpg