Rusko-bieloruské vojenské cvičenia využil Washington na zvýšenie prítomnosti americkej armády v Európe

Rusko-bieloruské vojenské cvičenia využil Washington na zvýšenie prítomnosti americkej armády v Európe

Spojené štáty využili hystériu v Európe ohľadne spoločných rusko-bieloruských cvičení Západ 2017, aby nasadili svoju obrnenú divíziu do Poľska. V stanovisku zverejnenom ruským ministerstvom obrany to tlmočil jeho hovorca Igor Konašenkov.

“V dôsledku hystérie okolo toho, že po cvičeniach Západ 2017 uskutoční Rusko vojenskú inváziu, prišla potichu do Poľska 2. obrnená divízia americkej armády, ktorá tam aj s obrnenými vozidlami bola rozmiestená,” vyhlásil hovorca rezortu ruskej obrany 12. októbra. Poznamenal tiež, že vojenská technika 3. obrnenej divízie sa stále nachádza na území Pobaltských štátov a Poľska.

Podľa ministerstva obrany tým Washington de facto rozmiestnil mechanizovanú pešiu divíziu pri ruských hraniciach. “Tam bude možné v priebehu dvoch hodín vyslať vojakov z najbližšej americkej základne (NATO) v Európe, ktorá sa nachádza v nemeckom Ramsteine,” dodal Konašenkov.

Zdôraznil tiež, že celá hystéria v pobaltskom regióne a Poľsku v súvislosti s “ruskou hrozbou” spôsobenou manévrami Západ 2017 je podvodnou mediálnou kampaňou na umožnenie operácie amerického Pentagonu. “Kto tu teda pripravuje agresiu?” opýtal sa generálmajor.

Hovorca podotkol, že Moskva očakávala, že počas rusko-bieloruských manévrov prebehne v Poľsku a pobaltských štátoch “rotácia” tretej obrnenej divízie. Tá je na území týchto štátov rozmiestnená v rámci operácie Atlantic Resolve, iniciovanej Spojenými štátmi na zvyšovanie prítomnosti americkej armády v Európe.

“Všetko vybavenie tejto brigády malo zostať a personál 3. obrnenej divízie mal byť nahradený vojskami 2. obrnenej divízie amerických ozbrojených síl, aby nedošlo k porušeniu zakladajúceho aktu NATO-Rusko z roku 1997,” vysvetlil predstaviteľ ruskej armády.

Národné Noviny v súvislosti s operáciou Atlantic Resolve pripomínajú, že cez územie našej vlasti sa na tieto cvičenia neustále presúva vojenská technika americkej armády…

Foto zdroj: https://www.army.mil/article/187384/acting_secretary_of_army_visits_efp_atlantic_resolve_soldiers_in_poland

(tom)