Rusko bude podporovať akúkoľvek konkrétnu dohodu, ktorá bude prospešná pre všetky strany kórejských mierových rozhovorov – Lavrov

Konečný cieľ kórejskej denuclearizácie sa nedá dosiahnuť, kým budú zavedené sankcie proti Pchjongjangu, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po rozhovoroch so svojim severokórejským náprotivkom.

V rámci prebiehajúcich rokovaní o odstránení jadrových zbraní na Kórejskom polostrove Lavrov  odletela do Pchjongjangu a začala rozhovory so severokórejským ministrom zahraničných vecí Ri Yong-ho.

„Pokiaľ ide o sankcie, je úplne zrejmé, že od začiatku celého rozhovoru o riešení jadrového problému na Kórejskom polostrove vychádzame z toho, že nemôže byť úplné, kým nebudú zrušené sankcie,“ povedal Lavrov po rozhovoroch.

Zdôrazňujúc, že ​​je „nemožné“ zabezpečiť denuclearizáciu v jednom kroku, ruský minister zahraničných vecí vyzval severokórejských a amerických diplomatov, aby využili „diplomaciu“ na dosiahnutie požadovaného výsledku krok za krokom.

Lavrov uviedol, že Rusko víta výsledky nedávnych interkórejských rokovaní a zmierenia vzťahov medzi Severnou Kóreou a USA, pretože krajiny sa pripravujú na stretnutie prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho náprotivku Kim Jong-un.

„Vítame kontakty, ktoré sa rozvíjajú medzi Severnou a Južnou Kóreou, Severnou Kóreou a Spojenými štátmi,“ povedal Lavrov. „Vítame summity medzi Pchjongjangom a Soulom, ktoré sa už konali a plánované stretnutia na najvyššej úrovni medzi vedením Kórejskej ľudovodemokratickej republiky a USA.“

Rusko je pripravené podporiť akékoľvek „konkrétne dohody“, ktoré by mohli vyplynúť z rokovaní v OSN za predpokladu, že „spĺňajú záujmy všetkých zainteresovaných strán vrátane KĽDR“, povedal Lavrov.

Medzitým Moskva verí, že by sa mala dištancovať od procesu rokovaní a umožniť Severnej Kórei, aby viedla svoju vlastnú diplomaciu so Spojenými štátmi.

Foto zdroj (Ilustračné foto): https://noticiasecatepec.com/el-canciller-ruso-dijo-que-moscu-por-supuesto-expulsara-a-diplomaticos-britanicos/