Rusko dementovalo vyhlásenie generálneho štábu Ukrajiny

Všetky ruské jednotky, ktoré sa zúčastnili na cvičení Západ 2017 v Bielorusku sa vrátili do svojich posádok. Takto uistil hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, komentujúc vyhlásenie generálneho štábu Ukrajiny, že Rusko tam nechalo vojakov.

Vyhlásenie hovorcu ruského rezortu obrany bolo reakciou na tvrdenie šéfa generálneho štábu Ukrajiny generála Viktora Muženka pre agentúru Reuters. Ruská armáda už oznámila, že Muženkove vyhlásenie na tému vojakov, ktorí ostali v Bielorusku, demonštruje degradáciu ukrajinského generálneho štábu.

Muženko pôvodne povedal, že Rusko po skončení cvičenia nechalo v Bielorusku vojakov, napriek tomu, že sľúbilo opak. Podľa ukrajinského generála ostali najmä vojaci vzdušných síl. Toto tvrdenie môže vyvolať napätie medzi susediacimi krajinami. Dokonca aj hovorca bieloruského ministerstva obrany totiž vyhlásil, že posledný vlak s ruskými vojakmi a výzbrojou opustil Bielorusko už pre niekoľkými dňami.

Cvičenie Západ 2017 trvalo od 14. do 20. septembra. Na spoločnom cvičení Ruska a Bieloruska sa zúčastnilo 5 500 ruských a 7 200 bieloruských vojakov. Zapojilo sa tiež 70 lietadiel a asi 250 tankov, 200 diel a desať vojenských lodí.

Foto zdroj: https://warontherocks.com/wp-content/uploads/2017/08/Russian-Zapad.jpg

(bre)