Rusko, Irán a Turecko viedli rozhovory o budúcnosti Sýrie

Ruské čiernomorské letovisko Soči je v ostatnom čase mestom, v ktorom sa odohrávajú významné stretnutia hlavy Ruskej federácie. V stredu sa tam konalo trilaterálne stretnutie Vladimíra Putina, prezidenta Iránu Hasana Ruháního a tureckého lídra Recepa Tayyipa Erdogana.

Témou vzájomnej schôdzky bola situácia v Sýrii. Všetky tri štáty sa už predtým dohodli, že budú garantmi sýrskeho mierového procesu. Dodávame, že stretnutiu prechádzala pondelková návšteva prezidenta Sýrie Bašára Asada v Soči. Bližie v článku tu.

Šéf Kremľa na úvod stretnutia so svojim iránskym a tureckým náprotivkom poznamenal, že schôdzka prichádza v rozhodujúcom okamihu ozbrojeného konfliktu v Sýrii, keď je tu príležitosť ukončiť ho.

„Militanti v Sýrii utrpeli rozhodujúci úder a v súčasnosti existuje reálna šanca na ukončenie niekoľko rokov trvajúcej občianskej vojny,“ doplnil Putin. Podľa jeho slov je potrebné poskytnúť Sýrčanom obdobie mieru, počas ktorého budú môcť urovnať vzájomné rozdiely. To si vyžiada kompromis všetkých zúčastnených strán, vrátane vlády a povstalcov.

Hasan Ruhání povedal, že kríza v Sýrii sa od začiatku konfliktu zhoršila a predĺžila vďaka zahraničnej intervencii, zásobovaním, zbrojením a iných foriem podpory militantných skupín. „Dôsledkom toho sa vytvorilo jadro teroristických skupín islamského štátu a frontu al-Nusra,“ upozornil iránsky prezident.

Prezident Turecka Erdogan uviedol, že všetky tri štáty pomohli vyriešiť situáciu v Sýrii vo veľkej miere prostredníctvom niekoľkých kôl tzv. Astanských rokovaní – za účasti Ruska, Iránu a Turecka. „Tento výsledok však nepovažujeme za dostatočný. Domnievame sa, že všetky zainteresované strany musia vynaložiť všetko úsilie na politické riešenie konfliktu takým spôsobom, ktorý bude sýrsky ľud akceptovať,“ dodal turecký prezident.

Národné Noviny pripomínajú, že riešenie konfliktu v Sýrii z vojenského hľadiska spočíva v eliminovaní vojenskej a logistickej infraštruktúry teroristických zoskupení. Rozhovory v Astane zase slúžia ako politická podpora na riešenie vnútroštátnych rozporov v rámci Sýrie.

Foto zdroj: http://www.nrttv.com/en/Details.aspx?Jimare=17608

(tom)