Rusko nebude NATO informovať o rozmiestnení rakiet na svojom území

Predseda obranného výboru dolnej komory ruského parlamentu vyhlásil, že ruská armáda nebude viac Severoatlantickú alianciu informovať o presnom rozmiestnení balistických rakiet na svojom území. NATO totiž požiadalo, aby Rusko bolo v tejto záležitosti transparentné.

„Toto je naše vlastné územie, kde si môžeme robiť, čo chceme,“ poznamenal Vladimír Šamanov s tým, že Severoatlantická aliancia zvoláva Američanov a iných ľudí, ktorí sú známi svojím nepriateľským postojom k Rusku.

Šamanov tak reagoval na slová generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, ktorý upozornil, že Rusko investuje do vlastnej infraštruktúry a zvyšuje vojenskú prítomnosť vo svojej enkláve v Kaliningrade.

„Vyzývam Rusko, aby bolo transparentnejšie. A je to jeden z dôvodov, prečo sme presvedčení, že Rada Rusko-NATO je veľmi užitočná,“ povedal Stoltenberg.

Ruskí predstavitelia opakovane varovali Severoatlantickú alianciu pred pokračovaním posilňovania jej vojenskej prítomnosti v Európe. V opačnom prípade je Moskva pripravená nasadiť ďalšie zbrane na svojich západných hraniciach, vrátane rozmiestnenia rakiet Iskander.

Pripomíname, že v októbri minulého roka prišiel Vladimír Šamanov s návrhom, aby Rusko v reakcii na rozmiestnenie americkej armády v Poľsku umiestnilo v západnej časti svojho územia viac vojenských jednotiek, vrátane taktických raketových systémov Iskander-M. Šéf ruského parlamentného obranného výboru tak vtedy reagoval na informáciu, že Spojené štáty “tajne” poslali do Poľska novú mechanizovanú brigádu, čím zvýšili celkovú silu svojej vojenskej skupiny u našich severných susedov na úroveň mechanizovanej divízie. V januári už novinárov informoval, že ruský plán sa zrealizoval.

Hovorca prezidenta Vladimíra Putina v tejto súvislosti vyhlásil, že Rusko rozmiestnením systému Iskander nikoho neohrozuje. Dmitrij Peskov dodal, že prítomnosť akýchkoľvek zbraní na ruských hraniciach nie je dôvodom pre obavy zo strany iných štátov….

Foto zdroj: http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/report-russias-dangerous-iskander-m-ballistic-missiles-are-18991

(tom)