Rusko nechce Severnú Kóreu s jadrovými zbraňami

Ruská federácia podľa slov ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova neakceptuje Severnú Kóreu, ktorá by vlastnila jadrové zbrane. V súvislosti so severokórejským jadrových a raketovým programom pripomenul, že z Washingtonu aj Pchjongjangu zaznieva agresívna rétorika. Dodal zároveň, že Rusko v konečnom dôsledku dúfa vo víťazstvo zdravého rozumu.

“Rusko spolu s Čínou rozvinuli plán, ktorý navrhuje ‚dvojité zmrazenie‘: Kim Čong-un by mal zmraziť jadrové testy a zastaviť vypúšťanie akéhokoľvek typu balistických rakiet, zatiaľ čo Spojené štáty a Južná Kórea by mali zmraziť veľké vojenské cvičenia, ktoré používa Pchjongjang ako zámienku pre svoje testy,” vyhlásil Lavrov 11. augusta a pripomenul, že Severná Kórea kedysi podpísala Zmluvu o nešírení jadrových zbraní (NPT), ale potom od nej odstúpila.

“Teraz Severná Kórea tvrdí, že má právo jadrové zbrane vyrábať a už tak aj urobila,” povedal minister. “Avšak náš postoj poznáte: nepripúšťame skutočnosť, aby Severná Kórea vlastnila jadrové zbrane.”

Rusko a Čína majú podľa jeho slov k dispozícii “sériu návrhov”, ktorých cieľom je zabrániť tomu, z čoho by sa mohol rozvinúť “jeden z najhlbších konfliktov s veľkým počtom obetí”.

Osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva v Severnej Kórei medzitým vyjadril znepokojenie nad zadržiavaním viacerých cudzincov v krajine.

“Mám obavy zo správ, ktoré hovoria o tom, že zadržiavaným sa nedostáva riadneho súdneho procesu, ako aj toho, že sú držaní v neľudských podmienkach,” uviedol vo vyhlásení Tomas Ojea Quintana.

Podľa šéfa ruskej diplomacie existuje veľké riziko, že Washington a Pchjongjang sa môžu dostať do vojenského konfliktu. Ako v tejto súvislosti dodal prvý krok k zmierneniu napätia, by “mala učiniť strana, ktorá je silnejšia a múdrejšia”.

V podobnom duchu sa 11. augusta vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá povedala, že Berlín bude podporovať “akékoľvek nevojenské riešenia” týkajúce sa Severnej Kórey s tým, že eskaláciu vzájomných vyjadrení z oboch strán považuje za “nesprávnu odpoveď.”

 

Foto zdroj: http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_zahranici&c=A151127_155050_ln_zahranici_msl&foto=MSL5f8d14_15mos19_mideast_crisis_lavrov_mouale.jpg

(tom)