Rusko odkazuje USA: Riešte problémy, ktoré vznikli kvôli vám

Rusko odkazuje USA: Riešte problémy, ktoré vznikli kvôli vám

Stretnutie medzi námestníkom amerického ministra zahraničia Thomasom Shannonom a ruským zástupcom ministra zahraničných vecí Sergejom Rjabkovom v Helsinkách neprinieslo žiaden pokrok. Rusko potvrdilo, že odvetné opatrenia proti americkým diplomatom sú na stole.

“Vyzvali sme ich, aby prestali ničiť rusko-americké vzťahy a podkopávať medzinárodné právo a zaoberali sa riešením problémov, ktoré nevznikli vďaka nám,” píše sa v stanovisku ruského ministerstva zahraničných vecí.

Na otázku spravodajského potálu Sputnik, či odvetné opatrenia voči americkému diplomatickému zboru v Rusku budú uplatnené v priebehu mesiaca, Rjabkov povedal, že “si nemyslí, že to bude trvať tak dlho”.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov 11. septembra prisľúbil, že Moskva uplatní “rovnocennosť” vo vzťahu k Washingtonu po tom, ako Spojené štáty začiatkom septembra uzavreli tri ruské diplomatické zastupiteľstvá.

Ruský denník Kommersant vo svojom článku napísal, že protiopatrenia Moskvy by mohli zahŕňať ďalšie zníženie počtu zamestnancov amerického veľvyslanectva. Jednou z možností je obmedziť držiteľom amerických diplomatických pasov vstup na územie Ruska.

“Ruská opäť vyjadruje protest proti nepriateľským krokom Spojených štátov a porušovaním diplomatickej imunity,” uviedol ruský rezort diplomacie vo svojom vyhlásení. Ministerstvo zdôraznilo, že Moskva poskytne vo svojej krajine americkým diplomatom podmienky, ktoré reflektujú súčasnú situáciu.

Sergej Rjabkov svojmu americkému náprotivku povedal, že Moskva plánuje “urýchliť” svoj zámer podať proti Spojeným štátom žalobu. Tá sa má týkať “zabavenia” ruského konzulátu v San Franciscu, dvoch obchodných misií vo Washingtone a New Yorku, ako aj dvoch ruských nehnuteľností, ktoré boli uzavreté v posledných dňoch Obamovej administratívy.

Foto zdroj:https://www.reuters.com/article/us-russia-usa-diplomats/russia-urges-u-s-to-start-finding-way-to-resolve-problems-idUSKCN1BM2B5

(tom)