Rusko odpovie na nové sankcie protiopatreniami. Podľa centrálnej banky však kroky USA neohrozujú ruskú finančnú stabilitu

Moskva môže v reakcii na najnovšie protiruské sankcie zo strany Washingtonu pristúpiť k zákazu dovozu amerických výrobkov. Vyhlásil to ruský predseda vlády Dmitrij Medvedev.

„Môže sa to týkať nielen amerických cenných papierov … ale aj celej škály iných tovarov dodávaných na ruský trh alebo vyrobených americkými firmami na území našej krajiny,“ povedal Medvedev v stredu pred poslancami ruskej Štátnej dumy.

Premiér ďalej uviedol, že možná reakcia Moskvy na nové protiruské sankcie by mala byť primeraná a porovnateľná. „Protiopatrenia by mali byť dobre vypočítané, nemali by nás poškodiť q musia byť primerané,“ dodal ministerský predseda.

Guvernérka ruskej centrálnej banky medzitým uviedla, že táto inštitúcia disponuje všetkými potrebnými nástrojmi na zmiernenie negatívnych účinkov amerických sankcií.

„Centrálna banka disponuje širokou škálou nástrojov na to, aby v prípade ohrozenie finančnej stability vedela konať. Podľa nášho názoru v súčasnosti neexistujú žiadne takéto riziká. Nie je potrebné uplatňovať žiadne systémové opatrenia, ale budeme monitorovať situáciu a v prípade potreby vykonať nápravu,“ oznámila Elvíra Nabiullina.

Rusko a USA nemajú medzi sebou uzatvorenú obchodnú dohodu, ale obe krajiny sú členmi Svetovej obchodnej organizácie. Vzájomný obchod dosiahol v minulom roku hodnotu 24 miliárd dolárov, z toho 17 miliárd dolárov predstavoval ruský vývoz do Ameriky.

Trumpova administratíva 6. apríla rozšírila zoznam sankcií zameraných na ruských podnikateľov a ruské firmy. Uvedené kroky prispievajú paradoxne k vytváraniu väčšej sebestačnosti Ruskej federácie.

(tom)

Foto zdroj: https://www.colourbox.com/vector/vector-label-made-in-russia-vector-2566958