Rusko: USA zneužívajú mandát Bezpečnostnej rady OSN a zasahujú do vnútropolitických záležitostí Iránu

Rusko: USA zneužívajú mandát Bezpečnostnej rady OSN a zasahujú do vnútropolitických záležitostí Iránu

Zvolaním zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN s požiadavkou podporiť protivládnych demonštrantov v Iráne sa Spojené štáty snažia meniť mandát BR OSN, ktorá sa nezaoberá vnútornými záležitosťami suverénnych štátov. Vyhlásil to ruský veľvyslanec pri OSN.

„Určite je nám ľúto stratám na životov v dôsledku demonštrácií, ktoré neboli až tak pokojné. Avšak treba Irán nechať riešiť si svoje vlastné problémy po svojom, a to sa práve deje,“ povedal Vasilij Nebenzia, ktorý zároveň skritizoval Washington z odpútavania pozornosti od dôležitých medzinárodných otázok, ktorými by sa teraz Bezpečnostná rada OSN mala zaoberať.

„Rozptyľujete energiu Bezpečnostnej rady, namiesto toho, aby ste ju sústredili na riešenie kľúčových otázok ako je situácia v Afganistane, Sýrii, Líbyi, Iraku, Jemene, KĽDR, alebo africkom kontinente. Namiesto toho navrhujete, aby sme zasahovali do vnútorných záležitostí štátu,“ skonštatoval ruský diplomat. Dodal tiež, že Moskva s nenechá vtiahnuť do pokusu destabilizovať Irán, ani žiadnu inú krajinu.

Nebenzia pri tejto príležitosti pripomenul Washingtonu situáciu, keď americká polícia zasiahla proti vlastným občanom.

„Ak budeme nasledovať vašu logiku, potom by sme mali zvolať zasadnutie Bezpečnostnej rady po udalostiach vo Fergusone alebo po násilnom rozohnaní protestov hnutia Occupy Wall Street na Manhattane.“

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov zase v piatok obvinil Spojené štáty z podnecovania nepokojov a destabilizácie tamojšej vlády.

Dodávame, že predstavitelia Iránskych Revolučných gárd 7. novembra oznámili, že pokus o prevrat v štáte sa im podarilo eliminovať. Teherán už pred tým obvinil USA, Veľkú Britániu, Izrael a Saudskú Arábiu z pokusu vyvolať v krajine nepokoje a zvrhnúť tamojšiu vládu.

Foto zdroj:https://english.almanar.com.lb/387693

(tom)