Ruský minister obrany: Občianska vojna v Sýrii je “de facto” na konci

Vytvorenie eskalačných zón v Sýrii a oddelenie teroristov od opozície umožnilo zintenzívniť boj proti terorizmu a prispieť tak k ukončeniu občianskej vojnu v štáte. Vyhlásil to ruský minister obrany Sergej Šojgu po stretnutí so svojim libanonským náprotivkom 23. augusta.

Pri tejto príležitosti ocenil úsilie libanonskej armády na eliminovanie tzv. islamského štátu a teroristickej skupiny al-Nusra v oblastiach na hraniciach medzi Libanonom a Sýriou, ktoré doteraz tieto zoskupenia kontrolovali. Libanonská armáda odštartovala 22. augusta tretiu fázu prebiehajúcej operácie, ktorá sa zameriava na pohraničné oblasti pod kontrolou islamistov.

“Aj vy aj my si uvedomujeme, že prúd teroristov prúdi z jedného štátu do druhého, už nemôže pokračovať. Naším želaním je, aby západní partneri aj toto pochopili a oddelili tzv. umiernenú opozíciu od teroristov a skončili s ich podporou,” povedal Šojgu v prítomnosti libanonského šéfa ministerstva obrany.

Oddelenie teroristov od opozície umožnilo podľa jeho slov “de facto ukončenie” občianskej vojny v tejto krajine a zintenzívniť v nej boj proti terorizmu.

“Okrem iného, jedna z eskalačných zón je bezprostredne blízko hraníc Libanonu a časť vašich jednotiek, bojujúcich proti teroristom vo vašej krajine, sa tiež zúčastňuje boja proti terorizmu v Sýrii,” pripomenul ministrovi Jacobovi Sarafovi jeho ruský náprotivok.

Štyri zóny deeskalačné zóny – vo východnej Gute, regióne Damašk, v severosýrskej provincii Idlib a v provincii Homs, boli dohodnuté počas májových rozhovorov v kazašskej Astane. Návrh na ich vytvorenie podpísali Rusko, Irán a Turecko so súhlasom sýrskej vlády. Organizácia Spojených národov (OSN) túto iniciatívu privítala.

Po stretnutí ruského námestníka ministra zahraničia Michaila Bogdana so svojím tureckým kolegom Sedatom Onalom, ktoré sa uskutočnilo v Moskve 23. augusta, rezort diplomacie Ruskej federácie uviedol, že Moskva a Ankara pracujú na zavŕšení implementácie deeskalačnej zóny v Idlibe.

Vo vyhlásení sa uvádza, že po implementácii troch deeskalačných zón došlo k “podstatnému zníženiu úrovne násilias tým, že obe strany sa zhodli na potrebe vytvorenia štvrtej zóny v provincii Idlib.

 

Foto zdroj:https://www.cas.sk/fotogaleria/293011/rusky-minister-sojgu-za-pad-malajzijskeho-lietadla-moze-ukrajina/

(tom)